Konwent Powiatów Województwa Śląskiego przyjął stanowisko, w, którym zwraca uwagę, iż świadczeniodawcy - głównie szpitale powiatowe - borykają się z licznymi problemami w trakcie kontraktowania usług medycznych.
Kontrakty zawierane z NFZ przez szpitale są niewystarczające do potencjału jakie szpitale powiatowe posiadają. Personel medyczny (chodzi o pielęgniarki) zatrudniany jest na umowy o pracę, co jest bardziej kosztowne dla szpitala niż umowy cywilnoprawne. W trakcie kontraktowania w złożonych ofertach do NFZ niejednokrotnie występują konflikty dotyczące personelu. Personel zatrudniony w szpitalach wykazywany jest w ofertach innych podmiotów, które stanowią konkurencję dla szpitali. Szpitale powiatowe, z uwagi na wysokie koszty wynagrodzeń niejednokrotnie przegrywają z innymi podmiotami, które proponują wyższe wynagrodzenie i nie ponoszą przy tym kosztów ZUS, co dotyczy szpitali.
Aby utrzymać kontrakty szpitale zmuszone są do podniesienia wynagrodzeń co powoduje, że wykonywane usługi są na granicy opłacalności lub wręcz są nieopłacalne.
Podczas przygotowania oferty nie ma możliwości sprawdzenia, czy zatrudniony u danego świadczeniodawcy personel świadczy usługi w innej jednostce. NFZ podczas kontraktowania żąda przedstawienia oświadczeń złożonych przez pracowników o świadczeniu usług.
W trakcie kontraktowania pracownicy wycofują się ze złożonych oświadczeń, wypowiadają umowy o pracę z obecnym pracodawcą, co może przy braku innego pracownika o podobnych kwalifikacjach doprowadzić do nieotrzymania kontraktu.
Z uwagi na to, że szpitale zapewniają całodobową opiekę pacjentom i zapewniają kompleksową obsługę pacjentom powinny być kontraktowane odrębnie.