Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zgoda na cesję wierzytelności

Zgoda na cesję wierzytelności fotolia.pl

Zgodnie z art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej czynność prawna mająca na celu zmianę wierzyciela samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej może nastąpić po wyrażeniu zgody przez podmiot tworzący. W ocenie WSA w Łodzi (wyrok z 19 kwietnia 2012 r. sygn. III SA/Łd 237/12), zgoda o której mowa w powołanym przepisie nie jest czynnością ze sfery prawa administracyjnego.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że ustawa o działalności leczniczej odsyła wprawdzie do przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, w art. 107 ust. 5 i art. 110 ust. 1, ale odesłania te nie mają charakteru generalnego pozwalającego na stosowanie nawet odpowiednie procedury wynikającej z przepisów tego kodeksu do spraw załatwianych na podstawie powyższej ustawy. Co charakterystyczne powołanie w wyżej wskazanych przepisach stosowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego dotyczy właśnie zastosowania przepisów dotyczących decyzji. Oznacza to, że gdyby wolą ustawodawcy było stosowanie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego również do wydania zgody lub jej odmowy na podstawie art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej uczyniłby to tak jak w art. 107 ust. 5.

Reasumując zawarte w art. 104 § 1 k.p.a. stwierdzenie, iż załatwienie sprawy następuje w drodze decyzji odnosi się tylko do sytuacji, gdy z mocy przepisów prawa materialnego załatwienie sprawy powinno nastąpić w tej formie prawnej. Wydając decyzję administracyjną organ musi dysponować wyraźną podstawą prawną, upoważniającą do działania w drodze decyzji. Brak podstawy prawnej w obowiązującym ustawodawstwie powoduje, że nie ma podstaw do działania w trybie przewidzianym w Kodeksie postępowania administracyjnego. Przepis art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej nie przewidują działania w formie decyzji administracyjnej. W konsekwencji należy stwierdzić, że zgoda lub odmowa zgody stanowi wyraz władztwa wykonywanego w innym trybie niż przez wydanie decyzji administracyjnej. Zajęcie stanowiska w sprawie, o których mowa w tej ustawie w formie oświadczenia woli.

Źródło: CBOSA

Pt., 11 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel