16 marca br. podczas konferencji prasowej w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie oficjalnie zainaugurowano projekt MedKompas Poland. Jego głównym założeniem jest promowanie zasad etycznej współpracy pomiędzy przedstawicielami rynku wyrobów medycznych a przedstawicielami ochrony zdrowia. Jest to bezprecedensowa inicjatywa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, w ramach której wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską zostanie przeprowadzony cykl 60 warsztatów dla reprezentantów obydwu środowisk.
Kluczowym celem projektu MedKompas Poland jest stworzenie wspólnej sieci ekspertów odpowiedzialnych za politykę compliance. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia etycznych relacji, która będzie pomocna w codziennym funkcjonowaniu w środowisku medycznym z zachowaniem zasad przejrzystej współpracy i poszanowaniem najwyższych standardów.
Znajomość praktycznych zagadnień związanych z etyką ma istotne znaczenie dla całego systemu. Dlatego szczególną rolę w projekcie MedKompas Poland odgrywa partnerstwo wielu różnych podmiotów z sektora ochrony zdrowia. – Tylko zaangażowanie wielu stron umożliwi efektywne wdrażanie jednolitych standardów współpracy. Jesteśmy wdzięczni Naczelnej Izbie Lekarskiej, za poparcie dla projektu i przyłączenie się do tej inicjatywy w imieniu środowiska lekarskiego – mówi Anna Janczewska-Radwan, prezes Zarządu OIGWM POLMED.
Etyczne zasady współpracy przedstawicieli branży wyrobów z przedstawicielami ochrony zdrowia prowadzą do lepszej edukacji lekarzy, nowocześniejszego wyposażenia szpitali, a także większej dostępności innowacyjnych technologii. W konsekwencji zyskuje pacjent, który jest kluczowym podmiotem całego systemu.
W miarę realizacji, projekt będzie dostosowywany do aktualnych potrzeb środowiska. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest opracowywanie praktycznych instrukcji dla uczestników systemu ochrony zdrowia. – Zainaugurowana dzisiaj inicjatywa jest ważna również z uwagi na możliwość kontynuacji, a być może nawet włączenia pewnych elementów w ramach systemu akredytacji Zakładów Opieki Zdrowotnej – powiedział inż. Jan Czeczot, Dyrektor Naczelny Samodzielnego Publicznego
Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, który jest jednym z członków Rady Programowej Projektu MedKompas Poland.
Przedsięwzięcie stanowi kolejny krok w kierunku zwiększania świadomości środowiska w zakresie etycznej współpracy. – Działania na rzecz promowania i wdrażania najwyższych standardów rozpoczęliśmy od stworzenia Kodeksu Etyki. Projekt MedKompas Poland jest naturalną kontynuacją procesu zwiększania przejrzystości na styku branży wyrobów medycznych i ochrony zdrowia – informuje Witold Włodarczyk, Dyrektor Generalny Izby POLMED.
Na realizację działań w ramach projektu, Izba POLMED otrzyma przez najbliższe 4 lata 460 000 USD z globalnego programu Siemens Integrity Initiative. Stanowi on część umowy podpisanej przez Bank Światowy z firmą Siemens AG. O finansowanie zgłoszonych projektów w pierwszym etapie programu aplikowało 300 organizacji non profit z 66 państw świata. Ostatecznie środki otrzymało około 30 organizacji z 20 państw. – Projekt MedKompas Poland opracowany przez Izbę POLMED jest jedynym projektem z Polski i jednym z niewielu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, który uzyskał dofinansowanie. Jest to naprawdę innowacyjne przedsięwzięcie w polskim systemie ochrony zdrowia i dlatego tym bardziej cieszymy się, że spotkało się z tak dużym uznaniem i będzie mogło być realizowane przez najbliższe lata – mówi Anna Janczewska-Radwan, prezes Zarządu Izby POLMED.
Na potrzeby projektu została powołana Rada Programowa, w skład której wchodzą: inż. Jan Czeczot – Dyrektor Naczelny Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie; dr Bolesław Rok z Centrum Etyki Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego; Kamil Wyszkowski – Szef Biura Projektowego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Koordynator Global Compact; dr n. med. Magdalena Skopińska – Wiceprezes Zarządu OIGWM POLMED, Prezes Zarządu Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. oraz Grzegorz Moskal – Zastępca Dyrektora Działu Compliance Siemens Sp. z o.o.
Dodatkowych informacji udziela:
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED
ul. Dominikańska 14, 02-738 Warszawa
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: + 48 22 853 49 92
Krzysztof Krzyżanowski
Multi Communications Sp. z o.o.
ul. Wrotkowa 14, 02-553 Warszawa
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: + 48 606 107 050