Komisja Zdrowia rozpatrzyła informację Ministra Zdrowia na temat zmian w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania umów w rodzaju: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej ze szczególnym uwzględnieniem zmian finansowania oraz związanych z tym zagrożeń i ograniczeń dla pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Aleksander Sopliński.
Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej udzielane są w warunkach domowych, przy współpracy z lekarzem, pielęgniarką i położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub w warunkach stacjonarnych - w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych czy też opiekuńczo-leczniczych. Świadczenia w 2014 r. rozliczane są na tych samych zasadach co w roku 2013, a modyfikacji podlega zakres sprawozdawanych informacji na temat czynności związanych z opieką nad pacjentem w stanie ciężkim.
W dyskusji posłowie pytali m.in. o: system finansowania oraz dostępność i jakość świadczeń w opiece długoterminowej w systemie ochrony zdrowia i pomocy społecznej, kwestię powołania zespołu zajmującego się opracowaniem warunków zawierania i realizacji umów w powyższym zakresie, opiekę paliatywną w warunkach domowych, opiekę nad osobami wentylowanymi na oddziałach przystosowanych do wentylacji, szkolenia specjalizacyjne lekarzy i pielęgniarek w dziedzinie medycyny paliatywnej. Posłowie podkreślili potrzebę opracowania kompleksowej strategii mającej na celu uporządkowanie funkcjonującego systemu ochrony zdrowia w zakresie opieki długoterminowej, zapewniającego osobom przewlekle chorym i niesamodzielnym dostęp do kompleksowej opieki medycznej.
Prace Komisji dotyczące powyższego tematu będą kontynuwane.
Źródło: www.sejm.gov.pl