Różnie reagujemy na widok jadącej karetki pogotowia na sygnale, kierowcy zjeżdżają na pobocze, a piesi z lekką trwogą odprowadzają je wzrokiem niejednokrotnie myśląc: „oby zdążyli”.
Właśnie po to „aby zdążyli i skutecznie ratowali” już po raz dziewiąty w Szczyrku organizowane były Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Organizuje je Bielskie Pogotowie Ratunkowe (zasięg działania to powiaty: bielski, żywiecki i cieszyński) oraz Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej.
Podstawowym celem Pogotowia Ratunkowego działającego w strukturach krajowego systemu ratownictwa jest ratowanie życia i zdrowia pacjentów w stanach nagłych oraz współdziałanie w tym zakresie z innymi służbami ratowniczymi. Realizacja w/w celu – mówił Starosta bielski Andrzej Płonka - wymaga ciągłego doskonalenia zawodowego medycznych zespołów ratowniczych, a w szczególności praktycznych ćwiczeń w stosowaniu najlepiej wypracowanych procedur postępowania wg standardów europejskich, z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu medycznego. Zawody w Szczyrku mają temu pomóc, a doświadczenia ubiegłych lat pokazały, iż jest to najlepsza forma promowania i doskonalenia szeroko pojętych zadań ratownictwa medycznego ciesząca się dużym zainteresowaniem środowiska.
Niemal 50 załóg ratowniczych z całego kraju (m.in. Szczecin, Białystok, Częstochowa, Warszawa, Kraków) oraz ratownicy z Grecji, Turcji, Estonii i Ukrainy nie tylko wykonywali konkretne zadania w terenie (symulacja wypadków samochodowych, zatruć czy zesłabnięć) ale przede wszystkim mieli możliwość wysłuchać wykładów jak np. „Wentylacja mechaniczna podczas resuscytacji”, „Proste powikłania wentylacji mechanicznej”, „Bezpieczeństwo i higiena pracy ratownika medycznego”, „Postępowanie ratunkowe w oparzeniach i następstwa porażeniem prądem elektrycznym“.
Jakkolwiek głównym celem zawodów było doskonalenie w ratownictwie medycznym to z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że zawody wygrała stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie przed Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego. Trzecie miejsce zajęła załoga z zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu.
Jak na każdym kroku zawodów podkreślali organizatorzy „w sytuacjach wyjątkowych, zagrożenia życia ludzkiego decydują pierwsze chwile, trafna diagnoza i czynności podjęte przez zespoły ratownictwa medycznego. Muszą być do tego doskonale przygotowani.”
źródło: starostwo.bielsko.pl