Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w kryteriach oceny ofert przez NFZ (część pierwsza)

Zmiany w kryteriach oceny ofert przez NFZ (część pierwsza) fotolia.pl

Prezes NFZ podpisał zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Istotną nowością w zarządzeniu są parametry oceny ofert składanych przez świadczeniodawców, umożliwiające uwzględnienie tych czynników, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pacjenta i wyniki leczenia.

Dotyczy to monitorowania zakażeń szpitalnych i stosowania racjonalnej polityki antybiotykowej, które rzetelnie opracowane i skutecznie wdrażane, skracają okres hospitalizacji oraz redukują częstość występowania zakażeń i ewentualnych powikłań procesu leczenia.

Dotychczasowe zarządzenia koncentrowały się na parametrach dotyczących organizacji udzielania świadczeń i umożliwiały ocenę ofert głównie w perspektywie infrastruktury i zasobów kadrowych, którymi dysponują świadczeniodawcy.

Ponadto, w celu zwiększenia roli jakości w ocenie ofert, w zarządzeniu zaimplementowano część rekomendacji Zespołu ds. Ustalania Kryteriów Oceny Jakościowej Ofert. Uwzględnione zostały rekomendacje dotyczące m.in. doprecyzowania przepisów dotyczących certyfikatów ISO i certyfikatu akredytacyjnego Ministra Zdrowia oraz wprowadzenia pakietu pytań dotyczących zakażeń szpitalnych i polityki antybiotykowej w celu promowania prawidłowych procedur i dobrych praktyk u świadczeniodawców w tym obszarze.

Zarządzenie pozostaje w związku z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 11 października 2013 r., w której m.in. doprecyzowano pojęcie ciągłości i kompleksowości oraz zmianą tzw. rozporządzeń koszykowych.

Źródło: NFZ

Sob., 1 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka