Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy program zdrowotny realizowany przez JST jest świadczeniem zdrowotnym gwarantowanym?

Czy program zdrowotny realizowany przez JST jest świadczeniem zdrowotnym gwarantowanym? fotolia.pl

Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt 13 ustawy świadczenia z zakresu programów zdrowotnych należą do świadczeń gwarantowanych. Jednak program zdrowotny jednostki samorządu terytorialnego świadczeniem gwarantowanym nie jest wyjaśnia AOTM.

Co do zasady program zdrowotny, będący – zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 5 pkt 30 ww. ustawy – zespołem zaplanowanych i zamierzonych działań z zakresu opieki zdrowotnej, ocenianych jako skuteczne, bezpieczne i uzasadnione, umożliwiających w określonym terminie osiągnięcie założonych celów, polegających na wykrywaniu i zrealizowaniu określonych potrzeb zdrowotnych oraz [dotyczących] poprawy stanu zdrowia określonej grupy świadczeniobiorców, finansowanym ze środków publicznych, nie jest tożsamy ze świadczeniem opieki zdrowotnej.

Należy tu odróżnić dwa rodzaje programów zdrowotnych:

  • 1. opracowywane, wdrażane, realizowane i finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, do których odnosi się art. 15 ust. 2 pkt 13 ustawy oraz rozporządzenie wydane na podstawie art. 31d ustawy z zakresu programów zdrowotnych (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. Nr 140, poz. 1148, z późn. zm.)) i do których stosuje się procedurę kwalifikowania świadczeń opieki zdrowotnej jako świadczeń gwarantowanych, zmiany warunków ich realizacji oraz usuwania z wykazu świadczeń gwarantowanych, wymagającą wydania rekomendacji Prezesa Agencji;
  • 2. opracowywane, wdrażane, realizowane i finansowane przez jednostki samorządu terytorialnego lub właściwych ministrów, do których nie odnosi się art. 15 ust. 2 pkt 13 ustawy i ww. rozporządzenie i których wdrożenie wymaga jedynie, zgodnie z art. 48 ust. 2a ustawy, zasięgnięcia opinii Agencji, a nie wydania rekomendacji Prezesa Agencji.

Należy zatem uznać, że program zdrowotny realizowany przez jednostkę samorządu terytorialnego nie jest świadczeniem gwarantowanym w rozumieniu art. 5 pkt 35 ustawy, w odróżnieniu od programu zdrowotnego finansowanego przez NFZ, który podlega wszystkim konsekwencjom dotyczącym świadczeń gwarantowanych.

Źródło: www.aotm.gov.pl

Śr., 16 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna