Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kiedy i dlaczego Polacy rezygnują z opieki zdrowotnej?

Kiedy i dlaczego Polacy rezygnują z opieki zdrowotnej? fotolia.pl

Z analiz zawartych w opublikowanym raporcie "Diagnoza Społeczna 2013. Warunki i Jakość Życia Polaków" pod red. prof. J. Czapińskiego oraz prof. T. Panka wynika, że największa grupa gospodarstw domowych zmuszona była z powodu braku środków zrezygnować z leków, leczenia zębów i usług lekarza. W stosunku do potrzebujących najczęściej dochodziło do rezygnacji z powodu braku pieniędzy z wyjazdu do sanatorium (w prawie 29 proc. gospodarstw), z uzyskania protez zębowych (w ponad 24 proc. gospodarstw) oraz z leczenia zębów (w ponad 22 proc. gospodarstw).

W ostatnich czterech latach odsetek gospodarstw domowych zmuszonych do takich rezygnacji nie wzrósł znacząco dla żadnej z usług ochrony zdrowia. Nastąpił natomiast znaczący spadek tego typu rezygnacji w przypadku zakupu leków, wyjazdu do sanatorium oraz uzyskania protez zębowych (odpowiednio o ponad 4, o prawie 4 i o ponad 3 p.p.).

Najczęściej z zakupu leków oraz usług ochrony zdrowia musiały rezygnować z przyczyn finansowych w ciągu ostatniego roku gospodarstwa domowe utrzymujących się z niezarobkowych źródeł i rencistów (odpowiednio 12 proc. i prawie 5 proc. w przypadku leczenia szpitalnego, ponad 51 i 41 proc. w przypadku uzyskania protez zębowych oraz 53 proc. i prawie 45 proc. w przypadku leczenia zębów).

W gospodarstwach domowych z bezrobotnymi częstość takich rezygnacji była znacząco wyższa niż wśród gospodarstw domowych bez bezrobotnych, przy czym największe różnice obserwujemy w przypadku rezygnacji z leczenia zębów (odpowiednio prawie 39 proc. i ponad 19 proc. gospodarstw z tych grup musiało z niego zrezygnować) oraz z uzyskania protez zębowych (odpowiednio ponad 40 proc. i ponad 21 proc. gospodarstw z tych grup zgłosiło konieczność takich rezygnacji). Wśród typów gospodarstw domowych konieczność rezygnacji z przyczyn finansowych z zakupu leków oraz usług ochrony zdrowia najczęściej zgłaszały gospodarstwa domowe rodzin niepełnych i rodzi wielodzietnych (odpowiednio od prawie 4 i 3 proc. w przypadku leczenia szpitalnego, prawie 25 i prawie 25 proc. w przypadku realizacji recept lub wykupienia zalecanych leków do 33 i ponad 31 proc. w przypadku leczenia zębów).

Gospodarstwa domowe wiejskie znacznie częściej były zmuszone do omawianych rezygnacji niż gospodarstwa domowe miejskie. Najwyższe odsetki gospodarstw domowych zmuszanych do powyższych rezygnacji zamieszkiwały województwo warmińsko-mazurskie.

Źródło: Czapiński, J., Panek, T. (2013). Warunki życia gospodarstw domowych. Opieka zdrowotna. Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków - Raport

Czw., 17 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka