Od 1 marca br. werszły w życie nowe zasady udzielania nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Nocna i świąteczna opieka to przedłużenie lekarskiej i pielęgniarskiej podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc świadczona jest w dni powszednie, po godzinach pracy przychodni, od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia, a także całodobowo w soboty, niedziele, święta i inne dni ustawowo wolne od pracy. Z nocnej opieki mogą korzystać pacjenci w przypadku nagłych, lekkich dolegliwości z którymi zazwyczaj zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu.
Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, województwa zostały podzielone na rejony według liczby mieszkańców. Obszary te będą kompleksowo obsługiwane przez świadczeniodawcę wyłonionego w drodze konkursu. Jednakże zrezygnowano z rejonizacji, pozostawiając choremu decyzję, co do wyboru placówki w województwie. Dotychczas można było korzystać z opieki lekarskiej tylko w przychodni wskazanej przez lekarza rodzinnego. Bez zmian pozostają zasady korzystania z pomocy ratownictwa medycznego.
Wszystkie oddziały NFZ wyłoniły w konkursach ośrodki pełniące opiekę nocną nad chorymi. W Małopolsce nocą będą czynne 53 ambulatoria, w tym w samym mieście Kraków 11 takich miejsc. Na Dolnym Śląsku w 33 punktach utworzone zostały 63 zespoły złożone z lekarza i pielęgniarki, które w razie potrzeby udzielą pomocy nie tylko w ambulatorium, ale także w domu chorego. W Lubelskim świadczeniobiorcy będą mogli skorzystać z usług 18 ambulatoriów. W opolskim podpisano umowy z 13 placówkami. W województwie łódzkim działać będzie 35 punktów sprawujących nocną i świąteczną opiekę medyczną ‒ sześć w samej Łodzi, gdzie do dyspozycji pacjentów będzie w sumie 29 zespołów złożonych z lekarza i pielęgniarki.
Aby ułatwić klientom ośrodków zdrowia dostęp do informacji i wdrożyć zmiany, część wojewódzkich oddziałów NFZ uruchomiło specjalne infolinie, które udzielą pacjentom informacje, gdzie znaleźć lekarza po godzinach pracy przychodni. Lista punktów, w których można uzyskać pomoc w nocy, jest dostępna na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także stronach internetowych wojewódzkich oddziałów NFZ.
fot. sxc.hu