Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Może być ono wypłacane maksymalnie przez okres 12 miesięcy.
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za okres pierwszych 90 dni jego pobierania,
- 75% tej podstawy – za pozostały okres,
- 100% tej podstawy – jeżeli niezdolność do pracy
- przypada w okresie ciąży,
- spowodowana jest wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu i wynosi 100% podstawy wymiaru.
O okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS. Od orzeczenia lekarza orzecznika przysługuje odwołanie do komisji lekarskiej ZUS.
W 2011 roku świadczenie rehabilitacyjne wypłacano przeciętnie miesięcznie dla 63,0 tys. osób, natomiast średnia jego miesięczna wysokość wyniosła 1270,41 zł.
Wydatki na świadczenia rehabilitacyjne w 2011 roku wyniosły 960,8 mln zł, co stanowiło około 0,5% wydatków FUS.
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest przez pracodawcę (zatrudniającego powyżej 20 pracowników) bądź przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Źródło: Ubezpieczenia społeczne w Polsce, ZUS, Warszawa 2012