Szpitale, lekarze, pielęgniarki – wszystkie podmioty lecznicze składając lub aktualizując wniosek do rejestrów podmiotów wykonujących działalność leczniczą muszą zapomnieć o drodze papierowej. Jedyną akceptowaną jest forma elektroniczna, najlepiej z zastosowaniem bezpłatnego profilu zaufanego udostępnianego w systemie ePUAP jako metoda potwierdzenia tożsamości.
Aby zarejestrować podmiot leczniczy należy zalogować się na stronie www.rpwdl.csioz.gov.pl. W zależności od formy prowadzenia działalności leczniczej, powinno być to konto w Aplikacji dla Podmiotów Leczniczych lub w Aplikacji dla Praktyk Zawodowych (w sekcjach Praktyki lekarzy i lekarzy dentystów lub Praktyki pielęgniarek i położnych). Kolejnym krokiem jest uzyskanie uprawnień do księgi rejestrowej, w czym pomoże zalogowanie się do odpowiedniej aplikacji.
Dopiero po otrzymaniu uprawnień będziemy mogli złożyć wniosek o rejestrację podmiotu, zmianę (np. w celu aktualizacji danych lub przesyłania potwierdzenia posiadania aktualnej polisy OC) lub wykreślenie z rejestru. Zanim jednak wypełnimy odpowiedni formularz i go wyślemy, zostaniemy poproszeni o złożenie podpisu. Tutaj z pomocą przyjdzie bezpłatny profil zaufany. Stosując go potwierdzimy naszą tożsamość w systemie co otworzy nam drogę do złożenia wniosku elektronicznie.
Co więcej, posiadanie profilu zaufanego i konta w systemie ePUAP (aby uzyskać profil zaufany należy zarejestrować się na ePUAP, złożyć wniosek i potwierdzić swoje dane np. w ZUS-ie czy urzędzie skarbowym) daje osobom reprezentującym szpitale, SPZOZ-y (Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej) czy inne podmioty medyczne dodatkowe korzyści. Za pomocą narzędzi portalu ePUAP będą oni mogli się kontaktować szybko i wygodnie z innymi podmiotami, np. z urzędami marszałkowskimi, urzędami gmin, powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi czy Narodowym Funduszem Zdrowia, a także prywatnie realizować wiele usług administracji publicznej przez internet.
Źródło: CPI MAC