Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - na co przeznaczane są nasze składki?

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - na co przeznaczane są nasze składki? fotolia.pl

Czym charakteryzują się i jak są obliczane składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe? Jaka jest ich wysokość? Jak działa system i na czym to wszystko polega?, o tym wszystkim w dalszej cześci artykułu.

Stopy procentowe składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe są jednakowe dla wszystkich ubezpieczonych.

Składki na ubezpieczenie emerytalne (19,52%) finansuje ubezpieczony i płatnik składek z własnych środków w równych częściach po 9,76% podstawy wymiaru. Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, część składki na jego ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest przez ZUS do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego.

Do 30 kwietnia 2011 roku wynosiła ona 7,3% podstawy wymiaru. Od 1 maja 2011 roku wysokość składki przekazywanej do otwartego funduszu emerytalnego wynosi 2,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne – należnej za okres od 1 maja 2011 roku do 31 grudnia 2012 roku. W kolejnych latach przewidywany jest wzrost wysokości składki do otwartego funduszu emerytalnego i do 2017 roku ma ona wzrosnąć do 3,5%.

alt

Różnica pomiędzy wysokością dotychczas przekazywanej składki do OFE – 7,3% a obowiązującą wysokością składki emerytalnej przekazywanej do OFE ewidencjonowana jest na subkoncie w ZUS. Do 31 grudnia 2012 roku wynosi ona 5,0% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. W kolejnych latach różnica ta będzie się zmieniać wraz ze wzrostem wysokości składki przekazywanej do otwartego funduszu emerytalnego.

Składki na ubezpieczenie emerytalne podlegają waloryzacji. Waloryzacja polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji. Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku, poczynając od waloryzacji za 2000 rok.

Składki na ubezpieczenia rentowe (8,0%) finansuje ubezpieczony z własnych środków w wysokości 1,5% podstawy wymiaru, a płatnik składek w wysokości 6,5% podstawy wymiaru.

Składki na ubezpieczenie chorobowe (2,45%) w całości finansuje sam ubezpieczony.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i uzależniona jest ona od kategorii ryzyka oraz od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego.

Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansuje w całości płatnik składek.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne w całości finansuje ubezpieczony.

Przeciętna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w grudniu 2011 roku dla pracowników wyniosła 2849,22 zł.

Źródło: Ubezpieczenia społeczne w Polsce, ZUS, Warszawa 2012

Czw., 28 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka