Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WHO raport o zdrowiu Europejczyków

WHO raport o zdrowiu Europejczyków fotolia.pl

Gazety europejskie komentują raport Światowej Organizacji Zdrowia o stanie zdrowia Europejczyków. Madrycki dziennik "El País" podkreśla, że Hiszpanie należą do Europejczyków o najwyższej średniej długości życia. Natomiast monachijski dziennik "Süddeutsche Zeitung" zwraca uwagę, iż najczęstszą przyczyną śmierci w Europie jest atak serca, i że umieralność na choroby układu krążenia jest trzynaście razy wyższa w krajach Europy Wschodniej. Obie gazety zgodnie odnotowują, że żyjemy w Europie coraz dłużej. Jednak widać znaczne geograficzne różnice.

Długowieczność Hiszpanów ma wynikać częściowo ze śródziemnomorskiej diety i konsumpcji słabszych alkoholi. Hiszpańskie kobiety żyją najdłużej w Europie, ich średnia długość życia wynosi 85 lat, o 12 lat więcej od średniej dla Mołdawianek czy też Kirgizek znajdujących się na przeciwnym krańcu europejskiej skali. Ale, jak zauważaja dziennikarze El Pais, to tylko jedno z kryteriów ilustrujących wielkie różnice, jakie nadal istnieją pomiędzy 53 krajami Europy. Wschód ma nadal najgorsze wskaźniki śmiertelności, zachorowalności, a nawet dostępu do wody pitnej. Ujawniają one obraz kontynentu o dwóch obliczach. El País skrytykował raport za to, że nie uwzględnia skutków kryzysu na stan zdrowia. Zdaniem gazety, zasadniczą rolę dla poprawy tych danych odgrywa polityka publicznej opieki zdrowotnej.

Süddeutsche Zeitung podkreśla, że oczekiwana długość życia niezaprzeczalnie rośnie. W 2010 r. Europejczycy dożywali przeciętnie wieku 76 lat, czyli o 5 lat dłużej niż w 1980 r. Ale otwiera się przepaść pomiędzy krajami, gdzie średnia długość życia jest najwyższa, a tymi, gdzie jest najniższa. Szwajcarzy, Islandczycy i wielu mieszkańców krajów śródziemnomorskich osiągają średnio wiek 82 lat. Ten sam wskaźnik dla mieszkańców Rosji wynosi 69 lat.

Z raportem w wersji angielskiej można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: presseeurop.eu

Wt., 12 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża