Zdrowotny Informator Pacjenta jest systemem skierowanym do osób ubezpieczonych, dzięki któremu pacjenci mają możliwość wglądu on-line, z każdego komputera podłączonego do internetu, w historię swojego leczenia.
Zadaniem systemu ZIP jest udostępnienie pacjentom informacji o:
- rodzajach i kosztach świadczeń zdrowotnych, które na ich rzecz zostały rozliczone przez placówki ochrony zdrowia i sfinansowane przez NFZ,
- kosztach refundacji leków i zaopatrzenia ortopedycznego,
- deklaracjach wyboru lekarza i pielęgniarki w podstawowej opiece zdrowotnej,
- statusie ubezpieczenia,
- skierowaniach na leczenie uzdrowiskowe złożonych w NFZ .
Pacjent może sprawdzić, kiedy był u jakiego lekarza, jakie zabiegi przeszedł, jakie wnioski o sanatoria złożył i zrealizował, jakie leki refundowane kupił w której aptece. Będzie też wiedział, ile kosztowały usługi, z których korzystał, oraz ile pieniędzy z jego składki wpłynęło do NFZ.
Jest to również forma uszczelnienia systemu poprzez kontrolę przez pacjenta wpisów lekarskich. Pacjent będzie mógł zgłosić do NFZ informację, że według wpisu w ZIP był na wizycie u lekarza specjalisty, podczas gdy takiej wizyty faktycznie nie odbył. Wówczas NFZ sprawdzi taką informację.
System ZIP będzie obejmował wszystkie oddziały NFZ.
Dane będą pochodziły z zasobów NFZ. Mają być aktualizowane co miesiąc wraz ze składaniem sprawozdań od świadczeniodawców.
Aby uzyskać dostęp do informacji pacjent musi zarejestrować się w systemie ZIP i uzyskać dane dostępu do własnego konta w systemie (login i hasło).
Dostęp do ZIP jest bezpłatny. Umowy można podpisać w oddziałach wojewódzkich NFZ lub ich delegaturach.