Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych opublikowała stanowisko pięciu partnerów społecznych. Czytamy w nim, że zdrowie obywateli i jego ochrona powinny być jednym z priorytetów polityki państwa. Jednocześnie sygantariusze sygnalizują, że przypominają o tym szczególnie teraz, gdyż z niepokojem obserwują, że problemy ochrony zdrowia często przegrywają z innymi, doraźnymi celami politycznymi.
W dalszej cześci czytamy: "Narastanie zjawisk kryzysowych w ochronie zdrowia jest widoczne od dawna, jednak w ostatnim czasie nastąpiła ich kumulacja. Uważamy, że realna poprawa sytuacji jest możliwa, wymaga jednak kompleksowego programu działań, którego oczekujemy od premiera i ministra zdrowia oraz konsekwentnej jego realizacji.
Przedstawiamy poniżej postulaty, które w naszej ocenie są niezbędne do naprawy sytuacji w niektórych obszarach ochrony zdrowia, podkreślając, że z uwagi na kompromisowy charakter niniejszego dokumentu nie zawarto w nim dodatkowych propozycji, różniących w szczegółach nasze organizacje.
Partnerzy społeczni oczekują od rządu zdecydowanych działań zmierzających do:
- przedstawienia docelowego i kompleksowego modelu systemu ochrony zdrowia z uwzględnieniem sektora publicznego i niepublicznego, określenia poziomu jego finansowania w oparciu o jakość i referencyjność, uwzględnienia zasady pomocniczości państwa, usystematyzowania warunków zatrudnienia i wynagradzania pracowników systemu ochrony zdrowia oraz zrównania praw i obowiązków podmiotów publicznych i niepublicznych w dostępie do rynku świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
- przedstawienia harmonogramu prac legislacyjnych związanych z polityką zdrowotną państwa, nie później niż do 30 kwietnia br,
- nowelizacji ustawy refundacyjnej, transpozycji dyrektyw UE w sposób zapewniający polskim przedsiębiorcom możliwość skutecznego konkurowania w UE, a także innych zmian w zakresie polityki lekowej państwa uwzględniającej postulaty partnerów społecznych,
- przywrócenia pionowego podporządkowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej włączonej obecnie do struktur administracji zespolonej.
Jako partnerzy społeczni oczekujemy poważnego dialogu ze stroną rządową w istotnych sprawach dotyczących opieki zdrowotnej i podejmowanych zmian doraźnych oraz systemowych w tym obszarze."
Stanowisko to sygnowali: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych NSZZ "Solidarność", Pracodawcy RP, PKPP Lewiatan, BCC oraz Związek Rzemiosła Polskiego.
Ze stanowisko partnerów społecznych można zapoznać się klikając TUTAJ.
Źródło: PKPP Lewiatan