WSA w Gorzowie stwierdził nieważność zapisów umożliwiających zarządowi województwa odwoływanie członków rad społecznych szpitali, przed upływem kadencji.
Wyrok dotyczy 14 uchwał zaskarżonych przez wojewodę lubuskiego, który twierdził, iż sejmik województwa był zobowiązany określić w statutach, w jakich okolicznościach przewodniczący rady społecznej lub dyrektor szpitala może złożyć wniosek o odwołanie członka rady przed upływem kadencji.
Radni sejmiku postanowili, że każdy członek rady może zostać odwołany przed upływem kadencji przez zarząd województwa, na wniosek przewodniczącego rady lub dyrektora szpitala.
Według WSA zasadą jest, że radę społeczną powołuje się na okres kadencji. Natomiast odwołanie członka rady społecznej przed upływem kadencji jest odstępstwem od tej zasady i powinno następować tylko w wyjątkowych okolicznościach, które powinny być określone w statucie, w myśl ustawy o działalności leczniczej.
Sąd orzekł, że okoliczności odwoływania członków rad społecznych muszą być jednoznacznie wymienione w statucie placówki, tak żeby nie budziły wątpliwości interpretacyjnych i nie stwarzały możliwości swobodnego decydowania o odwołaniu członka rady przez zarząd województwa.
Wyrok nie jest prawomocny.