Świadczenia te skierowane są do pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki medycznej.
Stacjonarna rehabilitacja ogólnoustrojowa
Przeznaczona jest dla pacjentów, wymagających wszechstronnego postępowania usprawniającego i jednocześnie innych działań terapeutycznych, profi laktycznych, diagnostycznych i edukacyjnych.
Skierowania wystawiane są przez lekarzy specjalistów poszczególnych oddziałów, a w przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych – przez lekarza poradni rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej. Do skierowania powinna być dołączona aktualna dokumentacja medyczna potwierdzająca rozpoznanie.
Czas trwania rehabilitacji wynosi od 3 do 6 tygodni.
Stacjonarna rehabilitacja neurologiczna
Skierowana jest do pacjentów wszystkich grup wiekowych ze schorzeniami neurologicznymi, wymagających jednocześnie całodobowego nadzoru.
Realizowana jest przez oddziały rehabilitacji neurologicznej i oddziały o profi lu ogólnorehabilitacyjnym.
Wybór rodzaju rehabilitacji ustala lekarz oddziału szpitalnego na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta, dysfunkcji układu nerwowego i oceny stopnia niepełnosprawności.
Czas trwania zależy od rodzaju prowadzonej rehabilitacji neurologicznej.
Stacjonarna rehabilitacja pulmonologiczna
Adresowana jest do pacjentów wymagających kontynuacji leczenia powikłanych lub przedłużających się chorób płuc i układu oddechowego. Odbywa się w szpitalu.
Kieruje na nią lekarz oddziału szpitalnego (m.in. pulmonologicznego, torakochirurgicznego, kardiologicznego, laryngologicznego, chorób wewnętrznych, alergologicznego, pediatrycznego), w którym leczony był pacjent, a także lekarz poradni chorób płuc, rehabilitacyjnej lub alergologicznej.
Czas rehabilitacji wynosi do trzech tygodni.
Stacjonarna rehabilitacja kardiologiczna
Udzielana jest chorym ze schorzeniami kardiologicznymi, którzy ze względu na kontynuacje leczenia wymagają stosowania kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru medycznego.
Czas trwania rehabilitacji zależy od rodzaju prowadzonej rehabilitacji.
Skierowanie wystawiane jest przez lekarza oddziału kardiologicznego, kardiochirurgicznego, chorób wewnętrznych, pediatrycznego oraz z poradni kardiologicznej i rehabilitacyjnej.
Usprawnianie przez sześć dni w tygodniu obejmuje działania ukierunkowane na profi laktykę chorób układu krążenia, wtórną prewencję i rehabilitację.
Źródło: Vademecum 2012, NFZ