Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centra zdrowia psychicznego nie powstają bo nie ma pieniędzy

Centra zdrowia psychicznego nie powstają bo nie ma pieniędzy fotolia.pl

Jednym z założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) jest utworzenie regionalnych centrów zdrowia psychicznego, które już powinny rozpocząć działalność. Jak donois Rynek Zdrowia, w większości przypadków nie mają jednak szans na powstanie - na przeszkodzie stoi brak rozporządzeń ministerialnych, które uregulowałyby sprawę finansowania świadczeń - oceniają eksperci.

Zdaniem krajowego konsultanta w dziedzinie psychiatrii harmonogram Programu jest nie realizowany i niemożliwe jest szybkie wdrożenie modelu zintegrowanej, środowiskowej opieki psychiatrycznej, w tym m.in. utworzenie na terenie województwa sieci centrów zdrowia psychicznego.

Podkreśla, że władze samorządowe przygotowują plany, programy działania centrów, ale nie spieszą się z ich wdrażaniem. Efekt jest taki, że dziś w Polsce działa czterdzieści kilka takich centrów. To kropla w morzu potrzeb, zważywszy że według NPOZP jedno powinno działać w rejonie zamieszkałym przez 50-200 tys. mieszkańców.

Do tego rozmieszczenie istniejących centrów w kraju jest nierównomierne. W województwie mazowieckim działa np. siedem, a w warmińsko-mazurskim czy wielkopolskim nie ma ich wcale.

Jak czytamy na portalu rynekzdroiwa.pl w obecnej sytuacji trudno zmotywować samorządy do realizowania nałożonych na nich zadań. Nawet jeśli stworzą program, zawsze na końcu stwierdzają, że nie mają środków na jego realizację. Trudno nie przyznać im racji. Obecne finansowanie jest na poziomie 25-30 proc. poniżej ponoszonych kosztów. W tej sytuacji podmioty lecznicze nie mają szans, aby się zbilansować.

Problem mają rozstrzygnąć rozporządzenia wykonawcze Ministerstwa Zdrowia, które określą, za co ma zapłacić NFZ,
a co powinny sfinansować samorządy.

Regulacje dotyczące finansowania to sprawa, która leży w sferze negocjacji między NFZ a MZ. Resort zapewnia, że ma na to zadanie pieniądze, jednak Fundusz nie chce wypowiadać się co do wysokości zawieranych kontraktów dopóki ministerstwo nie wypracuje dokładnych zasad, co płatnik powinien finansować.

W odpowiedzi na pytanie portalu rynekzdrowia.pl Ministerstwo Zdrowia przyznało, że finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, realizowane w ramach centrów zdrowia psychicznego, będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach, tzn. ze środków publicznych, przeznaczonych na zabezpieczenie opieki psychiatrycznej i leczenie uzależnień.

Źródło: Rynek Zdrowia, Marzena Sygut

Śr., 14 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: