Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy szpital w Śremie pogrąży powiat? Oby nie!

Czy szpital w Śremie pogrąży powiat? Oby nie! fotolia.pl

200 wierzycieli czeka na wyrok, który może zrujnować szpital i powiat, donosi portal Rynek Zdrowia.

Radni powiatu śremskiego wystawili nas do wiatru - twierdzą wierzyciele byłego SP ZOZ w Śremie. W czerwcu 2011 r. radni podjęli uchwałę o postawieniu zadłużonego szpitala powiatowego w stan likwidacji i wydzierżawieniu jego majątku nowej szpitalnej spółce. Ponieważ postanowili jednocześnie, że proces likwidacji może trwać nawet 10 lat, niewykluczone, że niezapłacone rachunki SP ZOZ będą uregulowane dopiero ostatniego dnia 2021 r. Wtedy długi po zlikwidowanym SPZOZ musiałby przejąć powiat.

Obecnie SPZOZ w likwidacji ma ponad 70 mln zobowiązań, które będą rosły, a tymczasem budzet powiatu wynosi nieco ponad 50 mln zł.

Tymczasem wierzyciele (są wśród nich: Urząd Skarbowy, ZUS, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i giełdowa spółka Magellan - w sumie blisko 200 firm i instytucji) nie chcą czekać 10 lat na pieniądze. Zaskarżyli likwidacyjną uchwałę do sądu administracyjnego, a w prokuraturze złożyli doniesienie o przestępstwie.

Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie odmówiła jednak wszczęcia postępowania, a Sąd Rejonowy w Śremie 17 września br. podtrzymał jej decyzję. Uznano, że co prawda utworzono nowy podmiot, tzn. spółkę prawa handlowego, ale szpital nie przeniósł do niej majątku, tylko go jej wydzierżawił, więc formalnie ciągle jest właścicielem mienia.

Warto dodać, że Sąd w Śremie, mimo wydania takiego postanowienia, jasno powiedział co myśli o likwidacji szpitala. W uzasadnieniu czytamy, że "zastosowany w sprawie wybieg prawny niewątpliwie pozostawił wierzycieli w bardzo trudnej sytuacji, jednak skutecznie uniemożliwia on wszczęcie postępowania karnego. W niniejszej sprawie, jak już wcześniej wskazano, niewątpliwie skorzystano z luk w prawie, niemniej jednak nie zrealizowano znamion przestępstwa."

Wierzyciele nie dali za wygraną. W grę wchodzą przecież miliony złotych, a jak obliczają niektórzy - za 10 lat byłoby to, wraz z odsetkami, ponad 200 mln zł.

Uchwała o likwidacji szpitala została zaskarżona przez innych wierzycieli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ale skargę oddalono z powodu braku legitymacji wierzyciela do zaskarżenia uchwały. Jak wskazał sąd w uzasadnieniu, wierzyciel nie ma interesu prawnego.

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który uważa, iż okres dziesięciu lat nie jest rzeczywiście potrzebny do przeprowadzenia likwidacji, pisząc [...] "Konsekwencją uchwalenia takich regulacji jest sztuczne i niepotrzebne wydłużenie procesu likwidacji szpitala oraz uniemożliwienie pełnego zaspokojenia wierzycieli z uwagi na ograniczone środki majątkowe likwidowanego szpitala, z których można przeprowadzić egzekucje wierzytelności".

Rozprawa z wniosku RPO do WSA w Poznaniu odbędzie 8 listopada.

Źródło: Rynek Zdrowia

Pt., 2 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: