Polskie uczelnie i jednostki badawcze prowadzą badania nad medycznymi innowacjami w skali światowej. Wiele z nich zostało podjętych dzięki Funduszom Europejskim. Potwierdza to „Raport o innowacyjności sektora medycznego w Polsce w 2012 r.", przygotowany pod patronatem Polskiej Akademii Nauk.
- Fundusze strukturalne w dużej mierze przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności polskich ośrodków naukowych zarówno na krajowym, jak i globalnym rynku – czytamy w raporcie.
Za pieniądze unijne opracowywane są nowe leki oraz metody diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych, m.in. raka, cukrzycy, chorób psychicznych. Prowadzone są także badania w dziedzinie genetyki, medycyny molekularnej oraz okulistyki. Takie innowacje wymagają odpowiedniej infrastruktury. Dlatego część funduszy europejskich zainwestowano w laboratoria i centra badawcze. Uniwersytety i ośrodki badawcze inwestują te pieniądze także w ochronę patentową swoich wynalazków.
Jak informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w kolejnym budżecie unijnym na lata 2014-2020 zdecydowanie więcej środków przeznaczonych zostanie na badania naukowe oraz ich komercjalizację. Dotyczyć to będzie także sektora ochrony zdrowia.
Źródło: MRR