Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lekarze, położne i pielęgniarki oraz instytucje przystępują do Kodeksu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Lekarze, położne i pielęgniarki oraz instytucje przystępują do Kodeksu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy fotolia.pl

Podczas wrześniowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w którym uczestniczyło ponad 2 tys. lekarzy ginekologów-położników, został zaprezentowany Kodeks Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Swoją deklarację przestąpienia do Kodeksu złożyło już ponad 250 specjalistów ginekologów-położników. Kodeks jest wypełnieniem rekomendacji przygotowanych w lutym 2012 roku przez Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Koalicjantem akcji jest m.in. Związek Powiatów Polskich.

Zawiera główne zasady postępowania, określające rolę lekarzy pediatrów, lekarzy rodzinnych, ginekologów oraz położnych i pielęgniarek w budowaniu świadomości na temat korzyści profilaktyki RSM. Kodeks podkreśla również znaczenie ciągłości działań profilaktycznych wśród kobiet i dziewcząt już od 12 roku życia. Powstał z myślą o integracji działań, w celu przeciwdziałania utrzymującej się w Polsce dramatycznie wysokiej umieralności kobiet na raka szyjki macicy. To praktyczny przewodnik, który pokazuje lekarzom, pielęgniarkom i położnym, jak rozmawiać z pacjentkami, o czym je informować i na co zwracać ich uwagę odnośnie profilaktyki RSM.

Kodeks ma zachęcać i przypominać lekarzom, pielęgniarkom i położnym, aby rozmawiać z pacjentkami o profilaktyce raka szyjki macicy. Określa on zasady, jakimi powinni się kierować lekarze w komunikacji z kobietami, aby zachęcić je do profilaktyki raka szyjki macicy. Podstawową zasadą jest komunikacja zbudowana na pozytywnym przekazie, tak, aby nie wywoływać wśród pacjentek strachu i obaw, a mobilizować do działania. Ważne jest również odwoływanie się do odpowiedzialności i racjonalnego myślenia kobiet, promujących postawę: „chcę i potrafię chronić swoje zdrowie". Taka komunikacja pozwoli umocnić w kobietach, uczestniczących w profilaktyce RSM, poczucie satysfakcji, że potrafią mieć pod kontrolą swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Kodeks zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące elementów rozmowy lekarza z pacjentką podczas jej wizyty w gabinecie. I tak np. specjalista ginekolog-położnik rozmawiając z pacjentką powinien: - przypomnieć o potrzebie udziału w badaniu cytologicznym 1 raz na 3 lata lub wcześniej, zależnie od okresu podjęcia współżycia - poinformować o sposobie wykonywania badania cytologicznego - przeprowadzić badanie cytologiczne przy użyciu specjalnej, jednorazowej, odpowiedniej jakości szczoteczki i wziernika - udzielić informacji o sposobie odbioru wyniku badania cytologicznego.

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy zachęca lekarzy, by rozmawiając z pacjentką, która jest jednocześnie matką dziewczynki dodatkowo poinformować o ryzyku zachorowania na RSM, o roli wirusa HPV, drogach przenoszenia wirusa oraz przedstawić możliwości profilaktyki RSM u dziewczynek (szczepienie przeciw HPV w wieku 11-12 lat, badanie cytologiczne 1 raz na 3 lata od 25 roku życia lub wcześniej, zależnie od okresu podjęcia współżycia oraz edukacja).

Każdy lekarz, pielęgniarka i położna, którzy zobowiążą się do stosowania zasad Kodeksu w swojej codziennej praktyce, otrzymają Certyfikat i materiały edukacyjne, a adres ich gabinetu, zostanie umieszczony na mapie sygnatariuszy Kodeksu na stronach Koalicji RSM.

Kodeks uzyskał patronat 8 Towarzystw Naukowych, zrzeszających lekarzy i pielęgniarki i jest unikalnym dokumentem, wypracowanym przez współdziałanie środowiska medycznego i podejmowanie działań mających na celu zabezpieczenie kobiet przed uniknięciem raka szyjki macicy.

Kodeks i materiały edukacyjne są dostępne na stronach Koalicji RSM - tutaj.

Czw., 4 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka