Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdaniem Prezydenta Bronisława Komorowskiego: konieczna ustawa o zdrowiu publicznym

Zdaniem Prezydenta Bronisława Komorowskiego: konieczna ustawa o zdrowiu publicznym fotolia.pl

Prezydent Bronisław Komorowski jest przekonany o konieczności przygotowania ustawy o zdrowiu publicznym stwarzającej możliwość realnego koordynowania działań bardzo różnorodnych instytucji mających wpływ na zdrowie Polaków.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie pt.: „Jak wspierać zdrowie Polaków? Zdrowie publiczne na rzecz zdrowia społeczeństwa". Dyskusja została zorganizowania w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina".

- Wiążę z tą debatą duże nadzieje, chciałbym, aby jak najwięcej debat, które odbywają się w różnych sprawach w Pałacu Prezydenckim kończyło się konkluzjami i propozycjami działania – podkreślił prezydent.

Przyznał, że obecnie żyjemy emocjami i kwestiami związanymi z reformą służby zdrowia, przeżywamy problemy, których doświadczają instytuty, także Centrum Zdrowia Dziecka czy szpitale kliniczne. Poinformował też, że wystosował odpowiednie pismo do ministra zdrowia z prośbą o ustosunkowanie się do informacji o sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka.

Bronisław Komorowski podkreślił, że nie mniej ważnym, choć trochę mniej dostrzeganym obszarem, jest funkcjonowanie zdrowia publicznego w szerokim znaczeniu, łącznie z promocją zdrowia, zdrowego stylu życia, z edukacją prozdrowotną. - Tego wszystkiego, co powinno stanowić wspólny kompleks z propozycjami i założeniami szeroko zakrojonej reformy systemu opieki zdrowotnej - powiedział.

- W moim przekonaniu jest potrzebna ustawa, która mówiłaby o zdrowiu publicznym, w szerokim ujęciu, nie tylko w wąskim, jakim jest problem funkcjonowania, ustroju, zasad, finansowania służby zdrowia. Chciałbym, aby taka ustawa powstała, także jako pokłosie dzisiejszego spotkania – mówił prezydent. Wskazywał, że chodzi o to, aby stworzyć możliwość realnego koordynowania działań bardzo różnorodnych instytucji mających wpływ na zdrowie Polaków.

- Liczę, że dzisiejsza debata pozwoli na sformułowanie podstaw do projektu ustawy o zdrowiu publicznym – zapowiedział prezydent. Dodał, że wymaga to znalezienia konsensusu w jak najszerszym układzie, nie tylko politycznym.

Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka podkreślała, że od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat zdrowia publicznego jako istotnego czynnika jakości życia i zdrowotności mieszkańców – także często z inicjatywy przedstawicieli Kancelarii Prezydenta i z ich udziałem. Dzisiejsza debata jest podsumowaniem różnych spotkań i dyskusji dotyczących problematyki zdrowia publicznego – zaznaczyła.

Zdaniem minister, zjawiskiem niezwykle pozytywnym jest to, że Polacy coraz większą uwagę zwracają na te aspekty życia, które pozwalają zachować sprawność organizmu i zdrowie. Dodała, że te działania trzeba wesprzeć poprzez skoordynowaną i skuteczną politykę państwa w obrębie zdrowia publicznego.

Doradca Prezydenta RP Maciej Piróg wskazywał, że zdrowie publiczne to edukacja, profilaktyka, promocja, bezpieczne zachowania. Podkreślał, że hasła takie jak: „Ministerstwo zdrowia czy ministerstwo choroby?", „Nasze zdrowie w naszych rękach" – powinny przestać być hasłami, powinny być materią żywą, zorganizowaną, finansowaną, podlegającą regulacjom ustawowym.

Źródło: prezydent.pl

Pt., 21 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka