Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych fotolia.pl

W dniu 27 sierpnia br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Celem zmian w ustawie było:

  1. uproszczenie sposobu potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorcę,
  2. zdjęcie ze świadczeniodawców odpowiedzialności za potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej,
  3. poprawę jakości i wiarygodności danych gromadzonych i przetwarzanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, m.in. poprzez poprawę w zakresie dokonywania zgłoszeń do ubezpieczenia zdrowotnego oraz wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia.

Ustawodawca wprowadza zasadę zgodnie z którą, podstawowym sposobem potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej będzie elektroniczne potwierdzanie przez świadczeniodawcę uprawnień świadczeniobiorcy na podstawie numeru PESEL. Wyjątek od tej zasady stanowi przypadek dzieci do 3. miesiąca życia, które mogą jeszcze nie uzyskać własnego numeru PESEL i w tym przypadku elektroniczne potwierdzenie dokonywane jest na podstawie numeru PESEL rodzica.

Nowe zasady zwolnią świadczeniobiorcę czyli pacjenta z obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne. Z drugiej strony dla świadczeniodawcy potwierdzenie przez NFZ (poprzez dokument elektroniczny) posiadania uprawnień przez daną osobę będzie stanowiło gwarancję, iż świadczenie udzielone „zweryfikowanej" osobie nie uprawnionej.

Rozwiązania przyjęte w ustawie mają zagwarantować świadczeniodawcy, który udzielił świadczenia pacjentowi, którego prawo zostało potwierdzone, iż Fundusz nie odmówi rozliczenia takiego świadczenia z powodu braku uprawnień pacjenta.

Bazą porównawczą dla przeprowadzenia elektronicznego potwierdzania jest CWU prowadzony przez NFZ wobec tego ustawa wprowadza rozwiązania mające na celu poprawę wiarygodności, aktualności i jakości danych przetwarzanych przez CWU.

Źródło: prezydent.pl

Pt., 31 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka