W drugim kwartale br. ukazał się interesujący raport zatytułowany "Ochrona zdrowia w Polsce 2020 – Scenariusze funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej po wdrożeniu usług e-Zdrowia". Publikacja ta została przygotowana w ramach prac strategicznego programu Instytutu Mikromakro „Społeczna akceptacja technik informacyjnych i komunikacyjnych" oraz programu „Perspektywy rozwoju systemu opieki zdrowotnej w społeczeństwie cyfrowym" Fundacji „Instytut Mikromakro" na lata 2012 – 2014.
Autorzy raportu, w oparciu o opracowane scenariusze, dokonali analizy i oceny warunków wdrażania Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizowania i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1). Do budowy scenariuszy i opisu głównych problemów związanych z realizacją Projektu P1 wykorzystano metodę intuicyjną tj. spojrzenie z przyszłości, pokazujące wydarzenia z perspektywy 2020 r. W opracowaniu identyfikując ewentualne, nieprzewidziane zdarzenia wpływające na Projekt skoncentrowano się w głównej mierze na analizie czynników rynkowych i politycznych.
Twórcy raportu zauważają, że Platforma P1 będzie dla pacjentów, lekarzy, farmaceutów czy diagnostów podstawowym systemem informacyjno-komunikacyjnym, zapewniającym dostęp do zasobów informacji przechowywanych i przetwarzanych w jednostkach ochrony zdrowia. Jednoznacznie stwierdzono, że zaufanie pacjentów jest podstawowym warunkiem powodzenia działań na rzecz uporządkowania obiegu informacji w ochronie zdrowia, pozwalającego stopniowo odchodzić od papierowych recept, zaświadczeń, skierowań i potwierdzeń.
Raport dostępny jest do pobrania na stronie: www.mikromakro.pl