Komentarz do ustawy o wspierniu rodziny i systemie pieczy zastępczej art. 24
„Art. 24. 1. Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w formie:
1) opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych;
2) specjalistycznej;
3) pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę.
2. Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie opiekuńczej zapewnia dziecku:
1) opiekę i wychowanie;
2) pomoc w nauce;
3) organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe oraz rozwój zainteresowań.
3. Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie specjalistycznej w szczególności:
1) organizuje zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne oraz logopedyczne;
2) realizuje indywidualny program korekcyjny, program psychokorekcyjny lub psychoprofilaktyczny, w szczególności terapię pedagogiczną, psychologiczną i socjoterapię.
4. Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie pracy podwórkowej realizuje działania animacyjne i socjoterapeutyczne.
5. Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w połączonych formach, o których mowa w ust. 1.”
Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w trzech formach: opiekuńczej, specjalistycznej oraz pracy podwórkowej. Placówki prowadzone w formie opiekuńczej mają na celu wsparcie rodziców w zapewnieniu opieki na dziećmi oraz mogą służyć wsparciu działań edukacyjnych.
Placówka prowadzona w formie specjalistycznej ma za zadania wspierać dzieci w ich rozwoju fizycznym, psychologicznym oraz wspomagać dziecko i jego rodzinę w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych. Praca podwórkowa z prawnego punktu widzenia jest nową formą, w praktyce taka forma pracy z dziećmi i młodzieżą funkcjonuje od wielu lat. Idea prowadzenia pracy z dziećmi w tej formie polega na kierowaniu działań animacyjnych, socjoterapeutycznych, edukacyjnych czy sportowych do dzieci spędzających swój wolny czas na ulicach.
Ustawodawca zdecydował się na unormowanie działania placówek w takiej formie głównie w kierunku zbliżenia wymagań i warunków prowadzenia działalności do tradycyjnych placówek wsparcia dziennego. Wyjątkiem jest brak wymogu posiadania lokalu, w którym palcówka ma być prowadzona (art. 19 ust. 2 ustawy). Wydaje się również, że do placówki wsparcia dziennego prowadzonej wyłącznie w formie pracy podwórkowej, z uwagi na charakter pracy, nie będą mogły być przymusowo kierowane dzieci na podstawie orzeczenia sądu. Również z uwagi na charakter pracy, w przypadku pracy podwórkowej, w praktyce nie będzie możliwe kontrolowanie wymogu dotyczącego maksymalnej liczby dzieci przypadającej na jednego opiekuna.