Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie Wielkopolski mogą przystąpić do projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarności"

Starostowie Wielkopolski mogą przystąpić do projektu fotolia.pl

Barbara Sadowska, wiceprzewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" zaprasza do udziału w programie edukacyjnym w ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarności", który będzie realizowany w 10 Wielkopolskich Powiatach.

Kluczowym słowem w tytule projektu jest słowo „solidarność", rozumiane jako postawa współodpowiedzialności i budowania relacji opartych na zaufaniu. Taka postawa powinna charakteryzować nie tylko bliskie relacje międzyludzkie, ale wszelkie relacje kształtujące życie publiczne i społeczne. Można powiedzieć, że realizacja projektu to w dużym stopniu tworzenie i rozwój narzędzi służących krzewieniu kultury solidarności.

Spojrzenie przez pryzmat solidarności na problemy społeczne sprawia, że w nowy sposób możemy rozumieć tzw. osoby wykluczone. Wówczas przestają oni być jedynie beneficjentami określonych form pomocy czy klientami opieki społecznej. Stają się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego, współtworzą lokalne społeczności. Oczywiście, z uwagi na specyficzne problemy, z którymi nie potrafili sobie poradzić, osoby te nadal wymagają wsparcia. Wsparcie to nie może jednak ugruntowywać sytuacji w jakiej się znaleźli, lecz służyć wychodzeniu z problemów i rozwojowi tych osób.

Zmiana dotychczasowych form pomocy i rozwój potencjału solidarności możliwe będą wówczas, gdy różne instytucje i organizacje, angażujące się na rzecz pomocy osobom wykluczonym podejmą wzajemną współpracę. Podmiotów zaangażowanych w pomoc jest bardzo dużo. Są to m.in. lokalne władze samorządowe, ośrodki pomocy społecznej, instytucje rynku pracy, organizacje obywatelskie, przedsiębiorcy zaangażowani społecznie... Często brakuje jednak porozumienia i współpracy. W efekcie osoba wykluczona czuje się związana z określoną instytucją bądź organizacją poprzez pomoc którą może w danym miejscu otrzymać. W ten sposób osoba ta tym bardziej nie ma szans na stawanie się członkiem swojej wspólnoty lokalnej.

Pełen program edukacyjny oraz deklaracje zainteresowania danego powiatu uczestnictwem w projekcie można znaleźć tutaj. 

Źródło: barka.org.pl

Niedz., 10 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka