Zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów organ właściwy wierzyciela wydaje, po zakończeniu okresu świadczeniowego lub po uchyleniu decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, decyzję administracyjną w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Zatem z normy tej wynika, że decyzję w przedmiocie zwrotu świadczeń wydaje się po zakończeniu okresu świadczeniowego określonego w decyzji o przyznaniu świadczenia bez konieczności uchylenia decyzji przyznającej to świadczenie.
W sytuacji natomiast gdy nastąpiły zdarzenia powodujące, że przyznane świadczenie w świetle art. 2 pkt 7 powołanej ustawy staje się nienależne, przed wydaniem decyzji o zwrocie świadczenia koniecznym jest uchylenie decyzji o jego przyznaniu. Tylko w tym drugim przypadku decyzja w przedmiocie zobowiązania dłużnika alimentacyjnego do zwrotu wypłaconych kwot jest decyzją zależną od decyzji uchylającej decyzję o przyznaniu świadczenia alimentacyjnego.
Zauważyć należy, że określony w decyzji Prezydenta Miasta X przyznającej D. M. świadczenie z funduszu alimentacyjnego okres świadczeniowy upłynął, a organ administracji domagał się od H. M. zwrotu wypłaconych uprawnionemu świadczeń należnych. W sytuacji, gdy upłynął już okres na jaki świadczenie zostało przyznane brak jest podstaw do uchylenia decyzji przyznającej to świadczenie. W takim wypadku zastosowanie znajduje już tylko materialnoprawna instytucja zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.
Wyrok NSA z dnia 11 października 2011 r. sygn. I OSK 880/11
Źródło: Orzecznictwo NSA