Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracownik socjalny. Między służbą społeczną a urzędem - warto przeczytać

Pracownik socjalny. Między służbą społeczną a urzędem - warto przeczytać fotolia.pl

Instytut Spraw Publicznych opublikował na swojej stronie publikację „Pracownicy socjalni i praca socjalna w Polsce. Między służbą społeczną a urzędem”. Książka jest bardzo szczegółową diagnozą sytuacji pracowników socjalnych i kondycji pracy socjalnej w Polsce po dwudziestu latach od rozpoczęcia przemian ustrojowych.

Warto zaznaczyć, że autorzy koncentrują się na pracownikach socjalnych i świadczonej przez nich pracy socjalnej, a nie samych instytucjach działających w obszarze sfery społecznej
Dr Marek Rymsza tak sformułował cel przyświecający autorom tekstów, które znalazły się w książce:
„… sformułowaliśmy – kluczowe dla analiz prowadzonych w niniejszej książce – pytanie wyjściowe: Jaki jest kierunek profesjonalizacji pracy socjalnej w Polsce? Czy pracownicy socjalni są (czują się) bardziej urzędnikami socjalnymi, zatrudnionymi w różnych placówkach pomocy społecznej, których specyfika pracy względem innych urzędników polega na tym, że część zadań wykonuje się nie „za biurkiem”, ale „w terenie” (niemniej jednak są to zadania „okołoadministracyjne”, oparte na czysto urzędniczych procedurach)? Czy też pracownicy socjalni są (czują się) przede wszystkim profesjonalistami od pomagania, zatrudnionymi – co prawda – w różnych sformalizowanych strukturach (najczęściej w placówkach publicznej pomocy społecznej), ale wykonującymi, w gruncie rzeczy, wolny zawód zaufania publicznego? Innymi słowy, czy tożsamość zawodowa pracowników socjalnych wiąże się bardziej z miejscem zatrudnienia (socjalni urzędnicy instytucji pomocy społecznej), czy ze specyfiką wykonywanej pracy (specjaliści od pracy socjalnej zatrudnieni w różnych placówkach wsparcia – różnych i ze względu na odbiorców udzielanego wsparcia, i ze względu na podmioty prowadzące)? Pytanie to ze względu na swoją wagę znalazło odzwierciedlenie w tytule niniejszej książki.”
Serdecznie zachęcamy do zapoznania z tą książką. Publikacja dostępna jest w formie elektronicznej na stronie Instytutu Spraw Publicznych

http://isp.org.pl/publikacje,25,520.html

Źródło: www.isp.org.pl
Marek Rymsza (pod red.), Pracownicy socjalni i praca socjalna w Polsce. Między służbą społeczną a urzędem, Warszawa 2012.

Sob., 31 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna