Osoba niepełnosprawna planująca uruchomić działalność gospodarczą, może uzyskać ze środków PFRON dotację na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.
Warunki uzyskania pomocy
Dotację mogą uzyskać osoby niepełnosprawne zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu. Podstawowym warunkiem uzyskania tej formy pomocy jest nieotrzymanie wcześniej przez zainteresowanego bezzwrotnych środków publicznych na ten cel.
Wysokość dotacji
Konkretna kwota dotacji podana jest w umowie cywilnoprawnej, która określa obowiązki stron ją zawierających (starosty i osoby niepełnosprawnej).
Maksymalna wysokość pomocy wynosi piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia, tj. ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale.
W przypadku działalności rolniczej wysokość pomocy nie może przekroczyć 7.500 euro.
Tryb postępowania, zasady udzielania pomocy
Osoba niepełnosprawna zainteresowana otrzymaniem dotacji powinna złożyć wniosek do starosty właściwego ze względu na swoje miejsce zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy (PUP).
Druk wniosku do wypełnienia można pobrać z PUP, w którym pracownicy udzielają również niezbędnej informacji i pomocy w wypełnianiu wniosku.
Wnioski należy składać w PUP; przyjmowane są one przez cały rok.
Starosta rozpatrując wniosek bierze pod uwagę:
- przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki,
- popyt i podaż lokalnego rynku na planowaną działalność,
- kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków,
- uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
- wysokość środków własnych wnioskodawcy,
- wysokość środków, przeznaczonych na dotacje w danym roku.
Starosta dokonuje oceny prawdopodobieństwa prowadzenia planowanego przez osobę niepełnosprawną przedsięwzięcia w okresie 24 miesięcy od jego rozpoczęcia.
Zawarcie umowy o udzielenie jednorazowych środków poprzedzają negocjacje prowadzone pomiędzy starostą a osobą niepełnosprawną, podczas których m. in. określana jest wysokość kwoty dotacji, która zostanie przekazana na rachunek bankowy wnioskodawcy jak i inne warunki umowy (m. in. formy zabezpieczenia zwrotu pomocy, termin do rozliczenia uzyskanej pomocy).
Podobnie, jak refundacja składek na ubezpieczenia społeczne, środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej przyznawane są jako pomoc de minimis.
Źródło: PFRON