Wydatki poniesione na utrzymanie osoby niepełnosprawnej przebywającej w domu pomocy społecznej powinny być objęte ulgą rehabilitacyjną, uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje ulgą wydatków poniesionych na utrzymanie osoby niepełnosprawnej przebywającej w domu pomocy społecznej przez podatnika spełniającego warunki wskazane w art. 26 ust. 7e tej ustawy. „Nie urealnia też limitu dochodów osoby niepełnosprawnej decydującego o uznaniu jej za pozostającą na utrzymaniu podatnika” – napisała do ministra finansów rzecznik praw obywatelskich.
Rzecznik zauważa, że art. 26 ust. 7a pkt 5 i 6 ustawy nie wymienia wydatków poniesionych w związku z pobytem osoby niepełnosprawnej w domu pomocy społecznej jako uprawniających do ulgi, co narusza konstytucję, która zobowiązuje władze publiczne do otoczenia osób niepełnosprawnych opieką i szczególną troską.
Co więcej, według rzecznik, nie istnieją mechanizmy zapewniające waloryzację limitu w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. „Wypłata dodatków do renty lub emerytury powoduje osiąganie przez osobę niepełnosprawną w roku podatkowym dochodu w wysokości przekraczającej przedmiotowy limit, co wyłącza możliwość uznania jej za pozostającą na utrzymaniu. W konsekwencji podatnicy ponoszący wydatki na cele rehabilitacyjne na rzecz bliskich im osób niepełnosprawnych nie nabywają prawa do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej” – argumentuje rzecznik.
Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności RPO zwraca się do ministra finansów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która wprowadzi odpowiednią waloryzację limitu oraz poszerzy katalog wydatków uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej o wydatki ponoszone w związku z pobytem w domu pomocy społecznej osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności.
źródło: rpo.gov.pl, portalsamorzadowy.pl