Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ogólnounijna karta osób z niepełnosprawnością

Ogólnounijna karta osób z niepełnosprawnością fotolia.pl

Parlament Europejski 24 kwietnia w Strasburgu uchwalił przepisy o unijnej karcie osoby z niepełnosprawnością i europejskiej karcie parkingowej dla osób z niepełnosprawnością.

Nowe przepisy ustanowią ogólnounijną kartę, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami równy dostęp do preferencyjnych warunków, takich jak obniżone lub zerowe opłaty za wstęp, priorytetowy dostęp i dostęp do zarezerwowanych parkingów.

Obie karty zapewnią ich posiadaczom, a także osobom im towarzyszącym i zwierzętom towarzyszącym, dostęp do większości udogodnień, co posiadaczom kart krajowych. Nowe przepisy będą miały zastosowanie tylko do krótkich pobytów, z wyjątkiem posiadaczy kart osób z niepełnosprawnością, które przenoszą się do innego państwa członkowskiego w ramach programu mobilności, takiego jak Erasmus+.

Europejska Karta osoby z niepełnosprawnością będzie wydawana w formacie fizycznym oraz, gdy będzie już dostępna, w formacie cyfrowym, a jej wydawanie i przedłużanie będzie bezpłatne. W zależności od kraju, koszty mogą być naliczane za utratę i uszkodzenie karty.

Europejska karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych będzie wydawana w formie fizycznej. Kraje UE są zachęcane do wydawania kart w formacie cyfrowym i mogą pobierać opłatę za koszty administracyjne związane z wydaniem i odnowieniem karty.

Dyrektywa wymaga od krajów UE i Komisji zwiększenia świadomości obywateli na temat kart, w tym poprzez utworzenie centralnej europejskiej strony internetowej. Ta strona internetowa będzie połączona z krajowymi stronami internetowymi, zawierającymi informacje na temat uzyskiwania, używania i odnawiania kart oraz informacje na temat preferencyjnych warunków.

Wynegocjowany tekst będzie musiał zostać formalnie przyjęty przez Radę UE; następnie zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie.

Źródło: Parlament Europejski

Pt., 3 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś