Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O rodzinnej pieczy zastępczej w senackiej komisji

O rodzinnej pieczy zastępczej w senackiej komisji fot.canva

„Rodzinna Piecza Zastępcza – Wyznawania Systemowe i Ustawodawcze” – temu tematowi poświęcone było posiedzenie senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w dniu 24 kwietnia 2024 r.

Przewodnicząca komisji senator Janina Sagatowska wskazała, że widoczny jest kryzys instytucji rodzinnej pieczy zastępczej. Z jednej strony rośnie liczba dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych, z drugiej zaś zmniejsza się liczba osób podejmujących się pieczy zastępczej.

Wicemarszałek Magdalena Biejat przekazała, że senatorowie poważnie traktują sprawy związane z pieczą zastępczą i wsparciem instytucjonalnym. Zaapelowała o nakreślenie najważniejszych problemów i spraw do załatwienia, a także o ustalenie priorytetów.

W toku posiedzenia przedstawiciele środowisk i stowarzyszeń związanych z rodzicielstwem zastępczym przedstawili najważniejsze problemy występujące w ich działalności.

Wśród najważniejszych postulatów wymieniono m.in.:

  • konieczność stworzenia długoterminowej pieczy zastępczej,
  • przeprowadzanie podstawowych badań lekarskich przed przyjęciem dziecka do pieczy,
  • zniesienie obowiązku alimentacyjnego dzieci pozostających w pieczy wobec swoich rodziców biologicznych,
  • zapewnienie umów o pracę dla obojga małżonków podejmujących się pieczy zastępczej, a także podwyżek wynagrodzeń w tym zakresie,
  • wprowadzenie zmian w szeroko rozumianym finansowaniu pieczy zastępczej.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska oceniła, że aktualny system pieczy zastępczej wymaga zmian zarówno systemowych, jak i legislacyjnych. Przekazała również, że 29 lutego br. ministerstwo zorganizowało „okrągły stół” na rzecz rodzinnej pieczy zastępczej. Udział w nim wzięły osoby związane ze środowiskiem pieczy, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, organizacji pozarządowych, Rzecznika Praw Dziecka i parlamentu.

Dodatkowo, z inicjatywy MRPiPS powołano 5 zespołów roboczych, które mają wypracować rekomendacje rozwiązań dotyczących rodzinnej pieczy zastępczej, w tym wsparcia systemowego.

Wiceminister Gajewska zadeklarowała, że resort przystąpi do negocjacji i rozmów, w tym z nowymi władzami powiatów wyłonionymi w niedawnych wyborach. Przekazano również, że ministerstwu znane są postulaty dotyczące zmian formy zatrudnienia rodziców zastępczych, które są konsultowane w departamencie prawa pracy resortu.

Końcowo wiceminister poinformowała, że 16 maja br. odbędzie się czwarte posiedzenie zespołów „okrągłego stołu” i do końca maja powinien zostać zamknięty cykl konsultacyjny.

Retransmisję z posiedzenia komisji można obejrzeć tutaj 

Pt., 26 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak