Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

“Debiuty w partycypacji” – ruszył nabór do II edycji

“Debiuty w partycypacji” – ruszył nabór do II edycji fotolia.pl

“Debiuty w partycypacji” to program wspierający działające lokalnie organizacje, które jeszcze nie mają doświadczenia we włączaniu społeczności do decydowania o wspólnych sprawach.

Masz pomysł jak zachęcić swoją społeczność do aktywności obywatelskiej? Chcesz dowiedzieć się jak się do tego zabrać? Dołącz do programu!

Beneficjenci programu otrzymają wsparcie mentorskie i finansowe, które pomoże organizacji przeprowadzić np. lokalną debatę/naradę, konsultacje dotyczące ważnego tematu (np. rozwoju miejscowości) czy społeczną diagnozę wspólnej przestrzeni. Warto pamiętać, że partycypacja to wpływ mieszkańców i mieszkanek na decyzje podejmowane przez władze samorządowe, ale także przez instytucje mu podległe, tj. szkoła, biblioteka, rada osiedla.

Dla kogo?
Pomysłodawcom projektu zależy na współpracy z młodymi organizacjami z małym doświadczeniem działającymi:

  • w małych miejscowościach i/lub wsiach,
  • w miastach powiatowych i byłych miastach wojewódzkich.
  • we wszystkich województwach, a w szczególności z: podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Organizatorzy będą wspierać organizacje w stawianiu ich pierwszych kroków w obszarze partycypacji! Zespół programu to osoby z bogatym doświadczeniem, ale przede wszystkim chętne do pomocy i działania. To program dla początkujących, więc organizacje zostaną przeprowadzone przez cały proces:

  • pomoc w zaplanowaniu działania partycypacyjnego adekwatnego do lokalnych warunków i możliwości,
  • grant do 5 000 zł na przeprowadzenie zaplanowanego działania i bon o wartości 2 000 zł na wzmocnienie (szkolenia indywidualne),
  • organizacja dwóch spotkań sieciujących, aby poznać osoby podobne do beneficjentów, wymienić się swoimi doświadczeniami i poznać tajniki partycypacji (zobacz jak wyglądało pierwsze i drugie spotkanie w I edycji),
  • uczestnicy zostaną zaproszeni na webinary szkoleniowe, podczas których poszerzą swoją wiedzę nt. zarządzania organizacją i finansami organizacji, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Jak dołączyć do programu?
Zgłoszenia do II edycji programu trwają do 12 kwietnia 2024 r. (piątek) do godz. 12:00 poprzez formularz dostępny na stronie: partycypacjaobywatelska.pl.

Zainspiruj się!
Organizatorzy chcą pokazać ludziom, że mogą zmieniać rzeczywistość, muszą tylko wiedzieć jak – mówią mieszkańcy wsi i małych miast, którzy zrealizowali swoje działania w pierwszej edycji programu „Debiuty w partycypacji”. Swoje niewielkie społeczności zaangażowali m.in. do ratowania zasobów wody, wprowadzenia budżetu obywatelskiego czy stworzenia miejsca dla młodych do rozwijania pasji. A do czego potrzebny był im wózek? Zachęcamy do poznania się z historiami na stronie: partycypacjaobywatelska.pl.

Więcej informacji o programie dostępnych pod linkiem: partycypacjaobywatelska.pl.

Źródło: IP

Śr., 3 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła