Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Korzyści z pracy w Polsce obcokrajowców spoza UE

Korzyści z pracy w Polsce obcokrajowców spoza UE fotolia.pl

Temat cudzoziemców pracujących w naszym kraju jest ciągle żywy. Wystarczy wspomnieć o licznej grupie obywateli Ukrainy zatrudnionych w polskich firmach.

Eksperci od dawna alarmują, że na polskim rynku brakuje rąk do pracy, co może negatywnie wpłynąć na wydolność naszego systemu emerytalnego, dlatego eksperci na co dzień zajmujący się obszarem HR podkreślają, że na pracy imigrantów zyskać mogą wszyscy - w tym też przedsiębiorcy. Jak jednak zatrudnianie cudzoziemców oceniają mieszkańcy Polski?

Według ankiety Centrum Badania Opinii Społecznej praca w Polsce obcokrajowców spoza Unii Europejskiej najczęściej postrzegana jest jako korzystna dla zatrudniających ich osób i firm (83% wobec 8% będących przeciwnego zdania), a także dla polskiej gospodarki (72% wobec 17% uważających ją za niekorzystną). Na ogół badani podzielają też opinię, że jest to z korzyścią dla sytuacji ogółu pracujących (56% wobec 29%) i samych respondentów (48% wobec 25%). W ciągu ostatnich czterech lat umocniło się nieco przekonanie o korzyściach płynących z pracy obcokrajowców z krajów spoza UE w Polsce dla ogółu pracujących, natomiast nieco mniej osób widzi takie korzyści dla osób i firm, które ich zatrudniają. Sami respondenci częściej niż przed czterema laty widzą w tym dla własnej sytuacji następstwa zarówno pozytywne, jak i negatywne. Względnie stabilne jest przekonanie o korzyściach z pracy obcokrajowców spoza UE dla polskiej gospodarski.

Źródło: CBOS

Pt., 17 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła