Sejm w piątek 26 maja 2023 r. przyjął trzy senackie poprawki w ustawie o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Tym samym zakończony został parlamentarny etap prac nad ustawą.
Zgodnie z ostateczną wersją ustawy, świadczenie dla sołtysów i byłych sołtysów będzie wynosić 300 zł miesięcznie i będzie co roku waloryzowane.
Świadczenie będzie przysługiwać tym osobom, które spełnią łącznie następujące warunki:
- pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 i 572) przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez 8 lat;
- osiągnęły odpowiedni wiek: w przypadku kobiet – 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat.
Przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji. Do okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wlicza się również okres pełnienia funkcji sołtysa na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jeżeli osoba ta następnie pełniła funkcję sołtysa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Świadczenie nie jest automatyczne – będzie trzeba złożyć wniosek. Świadczenie przyzna w drodze decyzji i ma wypłacać Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.