Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PCPR w Gostyniu. Kolejne rodziny otrzymują pomoc

PCPR w Gostyniu. Kolejne rodziny otrzymują pomoc fotolia.pl

Część rodzin uchodźców wojennych z Ukrainy ma spore problemy z bieżącym utrzymaniem się. W wyniku rosyjskiego napadu militarnego na Ukrainę, w Polsce znalazło się ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy. Zmuszeni do opuszczenia swoich domów, pozbawieni środków do życia i obciążeni traumatycznymi przeżyciami, nadal potrzebują pomocy.

Sytuacja dużej części uchodźców wojennych z Ukrainy, przebywających na terenie powiatu gostyńskiego jest trudna. Nie mogą oni znaleźć pracy, koszty wynajmu mieszkań oraz ich utrzymania są na granicy możliwości finansowych uchodźców lub nawet poza granicami. Potwierdza to m.in. badanie, przeprowadzone przez Stowarzyszenie PISOP z Leszna („Raport: Sytuacja osób z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy”, 15.02.2023). Wskazuje ono na złą sytuację finansową wśród osób z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy. Wynika to głównie z problemów ze znalezieniem pracy, czy niemożnością jej podjęcia związaną z posiadaniem małych dzieci, niepełnosprawnością, czy wiekiem emerytalnym. W Raporcie zauważono potrzebę comiesięcznych świadczeń socjalnych, szczególnie dla emerytów oraz osób z niepełnosprawnościami.

Sytuację uchodźców wojennych, tak jak i Polaków, pogarsza utrzymująca się wysoka inflacja, wzrost cen podstawowych produktów oraz zmiana przepisów o pomocy dla uchodźców, wprowadzająca odpłatność za pobyt w miejscach pobytu dofinansowywanych przez Wojewodę Wielkopolskiego z budżetu państwa.

Stowarzyszenie „DZIECKO” oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu (partner) – jako laureaci konkursu Transnational Giving Europe (TGE) TGE Kryzysowy Fundusz dla Ukrainy – otrzymali grant finansowy, dzięki któremu prowadzą działania wspierające uchodźców wojennych z Ukrainy. Udzielają wsparcia rzeczowego, żywnościowego oraz lekowego dla części uchodźców: matek z małymi dziećmi, seniorów i osób z niepełnosprawnością. Również żywność (i, jeśli zajdzie taka potrzeba, leki) jest sukcesywnie przekazywana rodzinom uchodźczym, przybywającym na terenie powiatu gostyńskiego. Są to konserwy mięsne i rybne, kasza, olej, cukier, masło, mąka, makaron, dżemy, powidła itp.

Projekt Stowarzyszenia „DZIECKO”, dofinansowany ze środków Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Transnational Giving Europe, jest realizowany na terenie powiatu gostyńskiego. Partnerem wspierającym jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu – koordynator powiatowy pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Akademia Rozwoju Filantropii, korzystając z międzynarodowej sieci kontaktów i możliwości szybkiego reagowania, we współpracy z partnerami z Polski z zagranicy opracowała i realizuje różne metody wsparcia dla obywateli Ukrainy. Jedną z nich jest wsparcie uchodźców wojennych w ramach Transnational Giving Europe (TGE).

TGE to sieć współpracujących ze sobą 21 europejskich fundacji i stowarzyszeń. Pośredniczą one w przekazywaniu darowizn od osób indywidualnych i przedsiębiorstw z całej Europy do organizacji pozarządowych oraz publicznych i prywatnych instytucji realizujących przedsięwzięcia o charakterze społecznym.

Źródło: ip

Pt., 5 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska