Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiły dziś partnerstwo na rzecz integracji społecznej uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie. List intencyjny podpisany przez Agnieszkę Ścigaj, Ministra – członka Rady Ministrów oraz Rasheda Mustafę Sarwara, Krajowego Koordynatora Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce dotyczy współpracy przy realizacji działań związanych z programem integracji społecznej „Wzajemnie potrzebni” oraz innych strategicznych i programowych działań w obszarze integracji społecznej.
Program integracji społecznej „Wzajemnie potrzebni” będzie przeznaczony w głównej mierze dla osób Ukrainy objętych w Polsce ochroną tymczasową, ale także dla repatriantów i obywateli polskich w trudnej sytuacji życiowej, a zwłaszcza mieszkaniowej. Współpraca UNICEF i KPRM pomoże w doskonaleniu, rozwijaniu i zapewnianiu wysokiej jakości dostępnych usług i programów dla dzieci i ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej potrzebujących grup ludności.
- Konkurs, w ramach którego wyłoniliśmy pięć różnorodnych projektów realizowanych w ramach programu „Wzajemnie potrzebni” był dość wymagający i złożony. Spłynęło jednak wiele ciekawych propozycji. Wybrane projekty zostaną zrealizowane na Podlasiu, Pomorzu, Śląsku, Dolnym Śląsku i w Małopolsce - powiedziała Minister Agnieszka Ścigaj. - Bardzo dziękuję UNICEF za dotychczasowe wsparcie merytoryczne i wkład w powstającą właśnie strategię integracji społecznej. Podpisanie listu intencyjnego jest kolejnym etapem w naszej owocnej współpracy.
- Każde dziecko ma prawo do równych szans w życiu. Sprawiedliwość zawsze leżała u podstaw pracy UNICEF — od czasu powstania organizacji w celu pomocy dzieciom po II wojnie światowej, aż po dziś dzień, kiedy miliony najmłodszych są wysiedlane ze swoich domów z powodu konfliktów i wojen, których nie wywołały - powiedział Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. - Podpisując ten list intencyjny deklarujemy chęć dalszej pracy i zaangażowania w obszarach obejmujących wspieranie edukacji, zapewnienie ochrony dzieci i młodzieży oraz równych szans w dostępie do usług społecznych.
UNICEF wspiera władze krajowe i regionalne w wypełnianiu ich podstawowej odpowiedzialności za reagowanie na sytuacje kryzysowe, udziela pomocy dotkniętym takimi sytuacjami dzieciom i rodzinom, ułatwia pracę podmiotów humanitarnych i zapewnia mobilizację zasobów krajowych i międzynarodowych poprzez swoją wiedzę fachową, koordynację, wsparcie i rzecznictwo. Czyniąc to, UNICEF przestrzega zasad humanitaryzmu: człowieczeństwa, bezstronności, neutralności i niezależności.
Pozostałe obszary współpracy KPRM oraz UNICEF w obszarze integracji społecznej:
- wspieranie dzieci-uchodźców w wejściu do polskiego systemu edukacji (wsparcie dla rodzin i szkół),
- wspieranie organizacji opieki nad małymi dziećmi,
- wspieranie organizacji miejsc nauki na odległość,
- wspieranie działań zapobiegających przemocy,
- udzielanie pomocy w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego,
- ułatwianie dostępu do usług opieki środowiskowej i zastępczej,
- ułatwianie dostępu do usług pomocy społecznej w społecznościach lokalnych.
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce powstało w marcu ubiegłego roku, aby wspierać dzieci i ich rodziny, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Biuro współpracuje z Polską – jej rządem centralnym i samorządami, społeczeństwem obywatelskim i obywatelami – aby zapewnić dzieciom edukację, a całym rodzinom zdrowie i bezpieczeństwo.
Źródło: IP