Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwolnienie z opłat za DPS – termin na złożenie dokumentów

Zwolnienie z opłat za DPS – termin na złożenie dokumentów fotolia.pl

WSA w Gliwicach: ustawodawca nie określił czasu, w którym strona powinna przedłożyć dokumenty stanowiące dowód podnoszonych przez nią okoliczności, o których mowa w art. 64 pkt 7 ustawy o pomocy społecznej, tj. że dokumenty te powinna załączyć do wniosku.

Zgodnie z art. 64 pkt 7 ustawy o pomocy społecznej osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli osoba obowiązana do wnoszenia opłaty wykaże, w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku, rażące naruszenie przez osobę kierowaną do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty.

Sąd, wbrew stanowisku Samorządowego Kolegium odwoławczego, przyjął, że ustawodawca wskazał jednie przykładowo, że okoliczności zawarte w tym przepisie mogą zostać wykazane "w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku", a nie "wyłącznie" na podstawie takich dokumentów.

Wyrok WSA w Gliwicach z 27 stycznia 2023 r. sygn. II SA/Gl 1586/22.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Sob., 25 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel