Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

UNICEF - Potrzeby humanitarne nigdy nie były tak wielkie!

UNICEF - Potrzeby humanitarne nigdy nie były tak wielkie! fot.canva

UNICEF apeluje o 10.3 mld dolarów w ramach finansowania kryzysowego na pomoc dzieciom dotkniętym przez konflikty, katastrofy naturalne i kryzys klimatyczny na całym świecie. Środki posłużą wsparciu kluczowych programów dla 110 mln dzieci w 155 krajach i regionach w 2023 roku.

UNICEF utworzył apel kryzysowy opiewający na 10.3 mld dolarów. Środki te mają umożliwić dotarcie do 173 mln ludzi, w tym 110 mln dzieci dotkniętych przez kryzysy humanitarne, długotrwałe skutki pandemii COVID-19 i rosnące zagrożenia związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi wywołanymi przez zmiany klimatyczne.

- W 2022 szacowano, że 274 mln ludzi będzie potrzebowało ochrony i pomocy humanitarnej. Jednak z powodu konfliktów, wojny w Ukrainie, rosnącej niepewności żywieniowej, zagrożenia głodem wywołanego przez czynniki klimatyczne oraz druzgocącej powodzi w Pakistanie, potrzeby humanitarne znacznie wzrosły. Dodatkowe zagrożenie dla dzieci stwarzają ponownie pojawiające się choroby, takie jak cholera i odra. Sytuację pogarszają długotrwałe skutki pandemii COVID-19, zakłócenia w globalnej gospodarce, niestabilność, inflacja oraz rosnące koszty żywności i paliwa, które miały destrukcyjny wpływ na życie i dobrostan milionów najbardziej narażonych dzieci – powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Zmiany klimatyczne dodatkowo zwiększają skalę i intensywność sytuacji kryzysowych. Ostatnie 10 lat było najgorętszymi w historii pomiarów. Liczba katastrof związanych z klimatem potroiła się w ciągu ostatnich 30 lat. Aktualnie już ponad 400 mln dzieci żyje na terenach o wysokim lub bardzo wysokim ryzyku niedoboru wody.

Jednocześnie rekordowa liczba dzieci przekracza granice (wraz ze swoimi rodzinami, odseparowane lub pozbawione opiekunów). W sumie prawie 37 mln dzieci na świecie zostało przesiedlonych lub zmuszonych do migracji z powodu narastających kryzysów – liczba niewidziana od II wojny światowej.

W ramach Humanitarnej Akcji dla Dzieci, która określa apel agencji na 2023, UNICEF planuje dotrzeć do:

  • 8.2 mln dzieci z leczeniem ciężkiego ostrego niedożywienia;
  • 28 mln dzieci ze szczepionkami przeciwko odrze;
  • 63.7 mln ludzi, zapewniając dostęp do bezpiecznej wody pitnej i na użytek domowy;
  • 23.5 mln dzieci, nastolatków i opiekunów zapewniając dostęp do wsparcia psychospołecznego i psychologicznego;
  • 16.2 mln dzieci i kobiet, zapewniając im dostęp do interwencji na przypadku przemocy ze względu na płeć i prewencji oraz łagodzenia ryzyka;
  • 32 mln ludzi z łatwo dostępnymi i bezpiecznymi kanałami, za pomocą których będą mogli zgłaszać wykorzystywanie seksualne oraz przemoc ze strony personelu mającego za zadanie zapewniać pomoc populacji dotkniętej kryzysem.

- Druzgocące skutki zmian klimatycznych są stale obecnym zagrożeniem dla dzieci. Dlatego też priorytetowo traktujemy adaptację klimatyczną oraz budowanie odporności, jako część naszej odpowiedzi humanitarnej. Umożliwi nam to dotarcie do dzieci zmagających się z kryzysami teraz, a jednocześnie pomoże im i ich społecznościom przygotować się na kryzysy, które dopiero nadejdą - powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalny UNICEF.

Źródło: IP

Pt., 9 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska