Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało na swoich stronach trzeci, specjalny numeru kwartalnika „Na wokandzie", który w całości poświęcony został praktycznym sposobom ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Jak możemy pomóc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, jak interpretować ich zeznania na sali sądowej, jak właściwie przygotować się do przesłuchania dziecka, jakie standardy powinien spełniać certyfikowany pokój przesłuchań – na te oraz inne pytania odpowiadają Autorzy tekstów w specjalnej „Wokandzie".
Mimo, iż obowiązujące w instytucjach wymiaru sprawiedliwości standardy postępowania z ofiarami przestępstw ulegają z roku na rok istotnej poprawie, to Autorzy publikacji dodatkowo wskazują na potrzebę zmian postawy sędziów i prokuratorów wobec ofiar przemocy. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają za sobą zazwyczaj traumatyczne i bolesne przeżycia. Dlatego, tak ważna jest wiedza profesjonalistów o psychologii ofiar. Wiedza o tym, że trzeba być bardzo uważnym, tak by ton głosu, oznaki zniecierpliwienia nie sprawiły, że sędzia w niezamierzony sposób stanie po stronie sprawcy.
Kwartalnik można pobrać klikając tutaj