Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Łódzcy seniorzy kochają sport!

Na rzecz lokalnej społeczności: Łódzcy seniorzy kochają sport! fotolia.pl

Chodzone rugby czy walking futbol? Łódzcy seniorzy uprawiają sporty stworzone specjalnie dla nich. Ale nie tylko. Setki osób trenują nordic walking czy pływanie, zaś w miejskich centrach seniora nie ma dnia bez gimnastyki. Seniorzy uwierzyli, że ruch to zdrowie.

Chodzone rugby to bezkontaktowa wersja tej dyscypliny sportu. Więcej – tu wręcz nie można biegać! Trudno też więc o kontuzję. Dzięki temu w treningach oraz zawodach mogą uczestniczyć osoby w różnym wieku, bez względu na płeć oraz poziom sprawności fizycznej. Dlatego też na trening senior może przyjść sam, ale może też zabrać kogoś ze sobą, np. wnuka.

Na dwóch łódzkich osiedlach wystartowały właśnie bezpłatne treningi chodzonego rugby. Certyfikowani trenerzy oraz asystujący im wolontariusze zapoznają uczestników z tajnikami chodzonego rugby oraz pomagają szybko zdobyć umiejętności niezbędne do uprawiania tej dyscypliny.

Przez pięć kolejnych tygodni łódzcy seniorzy będą mogli uczestniczyć w zajęciach na Widzewie oraz Dąbrowie. Na koniec odbędzie się wielki finał, w którym zmierzą się obydwie drużyny.

Na uczestników czekają koszulki sportowe oraz pamiątkowe gadżety. Dla tych, którzy połkną rugbowego bakcyla, przewidziane jest również szkolenie umożliwiające zostanie instruktorem tej dyscypliny sportu.

Zajęcia sfinansowane zostały z miejskiego programu Mikrograntów dla Seniorów. Odbywają się w każdy wtorek o godz. 17:30 w XXV LO przy ul. Podhalańskiej 2A (Chojny-Dąbrowa), a także w środę o godz. 18:00 w XXIII LO przy al. Piłsudskiego 159 (Widzew).

Walking futbol

Tymczasem od wiosny na boiskach przy ul. Minerskiej można spotkać zawodników trenujących... walking futbol. W Łodzi zawiązało się Stowarzyszenie Walking Futbol, które postanowiło popularyzować sport oraz aktywny tryb życia, nawet u osób 70+.

Czym walking futbol różni się od klasycznej kopanej piłki? Podobnie jak w przypadku chodzonego rugby – w tej dyscyplinie biegać po boisku nie tylko nie trzeba, ale wręcz nie można! O kontuzję tu trudno, więc grają zarówno seniorzy, jak i seniorki, często z całymi rodzinami.

To aktywność sportowa bezpieczniejsza niż typowa piłka nożna: nie gra się bark w bark, nie stosuje wślizgów, pchnięć, nie blokuje piłki wyprostowaną nogą. Podstawową zasadą jest zaś czerpanie radości z gry, ponieważ chodzony futbol to nie tylko sport, ale przede wszystkim zabawa.

Maratony w nordic walking

Łódzcy seniorzy naprawdę trzymają formę! Nie straszne im maraton nordic walking, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej, gimnastyka na piłkach, joga, taniec, a nawet ścianka wspinaczkowa.

Wiosną 140 seniorów po raz kolejny ukończyło Maraton Na Raty Nordic Walking po lesie Łagiewnickim. Do pokonania był dystans 42,195 km. Każdy ze spacerów miał ok. 10,5 km, czyli przejście już czterech spacerów dawało uczestnikowi trasę maratonu!

Dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego seniorzy mogli też poznać nowe, dotychczas nieznane im aktywności. Jedną z nich była wspinaczka na sztucznej ścianie.

Łódzcy seniorzy zarzekają się, że jeszcze nie powiedzieli ostatniego, sportowego słowa. I trudno im nie wierzyć.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi

Czw., 3 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska