Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Seniorzy dziś i w przyszłości - badanie ewaluacyjne

Seniorzy dziś i w przyszłości - badanie ewaluacyjne fotolia.pl

„Seniorzy w akcji” to konkurs dotacyjny i inkubator pomysłów na lokalne działania zgłaszane przez osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe. Animatorki i animatorzy, uczestnicząc w cyklu warsztatów i wizytach studyjnych oraz korzystając ze wsparcia ekspertów, rozwijają pomysły w projekty, które realizują w swoich społecznościach. Od 2008 roku w ramach programu wsparto prawie 400 projektów osób starszych i działań międzypokoleniowych w całej Polsce.

Jak czytamy celem ewaluacji było m.in. sprawdzenie, jak w praktyce działają stosowane w konkursie mechanizmy i narzędzia wsparcia, kim są uczestniczące w nim osoby i jak oceniają one swoje doświadczenia. W badaniu wzięło udział blisko 200 osób – animatorek, animatorów, przedstawicieli organizacji wspierających oraz uczestniczek i uczestników lokalnych projektów.

Osoby zgłaszające się do konkursu to często ludzie o określonej pasji lub wielu pasjach, które rozwijają na różne sposoby od wielu lat. Wspólnym mianownikiem ich motywacji jest chęć poszerzania swojej wiedzy w danej dziedzinie oraz potrzeba zarażania pasją innych.

Autorzy raportu zadali sobie pytanie, czy za 15 lat konkurs taki jak „Seniorzy w akcji” będzie jeszcze potrzebny, a jeśli tak, w jakich kierunkach powinien ewoluować. Wydaje się, że wiele z obecnie realizowanych form działań pozostanie jeszcze długo aktualnych. Przede wszystkim mowa tu o działaniach wspierających wolontariat senioralny, międzypokoleniowość, integrację lokalną, różne formy uczenia się osób starszych, a także nawyki służące zachowaniu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Z raportu wynika, że na znaczeniu będą przybierać różne formy wspierania osób starszych narażonych na wykluczenie, dyskryminację i marginalizację. Nie mniej istotne będzie działanie w obszarze aktywności zawodowej seniorek i seniorów, w tym wzmacnianie ich pozycji na rynku i w miejscu pracy czy w procesie przechodzenia na emeryturę.

Ważną kwestią będzie również edukowanie do starości – zarówno osób mających wpływ na kształtowanie polityki senioralnej na poziomie lokalnym, jak i osób z młodszych pokoleń. Takie inwestycje będą przyczyniać się do większego zrozumienia sytuacji obecnych seniorek i seniorów, jak i działać długofalowo, przygotowując ludzi do owocnego i twórczego przeżywania własnej starości.

Pełen raport dostępny tutaj.

Źródło: IP

Pt., 23 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła