Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Status bezrobotnego a ubezpieczenie społeczne rolników

Z wokandy. Status bezrobotnego a ubezpieczenie społeczne rolników fotolia.pl

Ze statusem bezrobotnego koliduje podleganie na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników.

Bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia, jeżeli nie podlega, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników (art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. I ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Ze statusem bezrobotnego koliduje podleganie na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników. Zgodnie zaś z art. 33 ust. 4 pkt 1 ustawy starosta pozbawia statusu bezrobotnego, który nie spełnia warunków, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2.

W świetle przepisów utrata statusu bezrobotnego następuje od dnia, w którym ustały przesłanki pozytywne warunkujące ten status względnie zaistniały przesłanki negatywne - zarzut skargi wskazujący na wsteczne działanie prawa jest zatem niezasadny.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 lipca 2022 r., sygn. III SA/Kr 441/22

Źródło: CBOSA 

Pt., 26 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek