Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie dla ukraińskich uchodźców - co sądzą Polacy?

Wsparcie dla ukraińskich uchodźców - co sądzą Polacy? fot.canva

CBOS w lipcowym badaniu zapytało Polaków o ich opinie na temat zakresu pomocy, jakiej polskie państwo powinno udzielać uchodźcom z Ukrainy. Zdecydowana większość badanych uważa, że uchodźcy powinni uzyskać wsparcie w utrzymaniu się przez pierwsze miesiące wojny (87%) oraz w znalezieniu pracy w Polsce (85%). Jeśli chodzi o pomoc w osiedlaniu się w Polsce na stałe, opinie są już podzielone, choć dominuje przekonanie, że państwo nie powinno jej udzielać (47% wobec 36% głosów przychylnych). Większość Polaków (56%) uważa też, że państwo nie powinno wspierać ukraińskich uchodźców w utrzymaniu się przez cały okres trwania wojny (przy czym 31% respondentów jest przeciwnego zdania).

Oczywiście nikt nie wie, ile wojna potrwa i kiedy właściwie skończą się jej „pierwsze miesiące”, podczas których uchodźcy – zdaniem zdecydowanej większości respondentów – powinni być wspierani przez państwo. Biorąc jednak pod uwagę wyraźne poparcie dla pomagania uchodźcom w znalezieniu pracy, możemy przypuścić, że większość Polaków oczekuje od uchodźców możliwie prędkiego usamodzielnienia się.

Jak czytamy w komunikacie CBOS, mniejszościowy pogląd, wedle którego polskie państwo powinno wspomagać ukraińskich uchodźców w utrzymaniu się przez cały okres wojny, był częstszy wśród starszych badanych, mieszkańców największych miast oraz osób biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, spośród grup społeczno-zawodowych wyróżniali się pod tym względem emeryci, renciści oraz bezrobotni, a zatem osoby mogące same liczyć – przynajmniej potencjalnie – na środki finansowe ze strony państwa.

Źródło: CBOS

Pt., 12 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła