Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Po stu dniach wojny w Ukrainie 5,2 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej

Po stu dniach wojny w Ukrainie 5,2 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej fotolia.pl

Od 24 lutego br. co najmniej 262 dzieci zostało zabitych, a 415 rannych na skutek ataków w Ukrainie. Sto dni wojny przyniosły katastrofalne skutki dla dzieci na skalę niespotykaną od czasów II wojny światowej, alarmuje UNICEF.

Trzy miliony dzieci w Ukrainie i ponad dwa miliony najmłodszych w krajach przyjmujących uchodźców potrzebują teraz pomocy humanitarnej. Ponadto, prawie dwoje na troje dzieci musiało opuścić swoje domy na skutek toczących się walk.

Według danych OHCHR każdego dnia w Ukrainie średnio dwoje dzieci traci życie, a czworo zostaje rannych głównie w wyniku ataków z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych na zaludnionych obszarach. Obiekty infrastruktury cywilnej, w tym 256 ośrodków medycznych i co szósta szkoła wspierana przez UNICEF na wschodzie kraju, zostały zdewastowane. Setki innych placówek edukacyjnych na obszarze całego kraju również są zniszczone. Warunki życia dzieci we wschodniej i południowej Ukrainie, gdzie walki są najcięższe, są coraz bardziej rozpaczliwe.

- 1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka w Ukrainie i w całym regionie. Zamiast świętować tę okazję, mamy setny dzień wojny, która zniszczyła życie milionów dzieci. Bez natychmiastowego zawieszenia broni i wynegocjowanego pokoju, najmłodsi nadal będą cierpieć, a skutki wojny dotkną bezbronne dzieci na całym świecie - powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

UNICEF alarmuje, że wojna w Ukrainie spowodowała poważny kryzys w zakresie ochrony dzieci. Najmłodsi uciekający przed przemocą są narażeni na rozdzielenie z rodziną, przemoc, nadużycia, wykorzystanie seksualne i handel ludźmi. Większość z nich była świadkami traumatycznych wydarzeń. Dzieci pilnie potrzebują bezpieczeństwa i wsparcia psychologicznego, zwłaszcza te rozdzielone z rodzinami i przemieszczające się bez opieki. Ponad wszystko potrzebują jednak pokoju.

Wojna i masowe przesiedlenia spowodowały, że wiele rodzin straciło źródło utrzymania i nie ma dochodów wystarczających na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Rodziny nie są też w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia swoim dzieciom.

UNICEF ponawia apel o natychmiastowe zakończenie walk w Ukrainie i ochronę wszystkich dzieci przed skrzywdzeniem. Apel organizacji obejmuje wstrzymanie używania materiałów wybuchowych na obszarach zaludnionych i ataków na infrastrukturę cywilną. Apeluje także o umożliwienie pełnego dostępu organizacji humanitarnych do potrzebujących dzieci, gdziekolwiek się znajdują.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi jest obecny w Ukrainie i w krajach ościennych niosąc pomoc humanitarną dzieciom i ich rodzinom. Priorytetem jest zapewnienie ochrony, czystej wody, pomocy medycznej, żywnościowej i edukacyjnej. W Ukrainie UNICEF i partnerzy:

  • dostarczyli ratującą życie pomoc medyczną dla niemal 2,1 mln ludzi;
  • umożliwili dostęp do czystej wody dla ponad 2,1 mln ludzi;
  • objęli pomocą psychologiczną ponad 610 000 dzieci i opiekunów;
  • dostarczyli materiały edukacyjne dla niemal 290 000 dzieci.

Ponadto 300 000 rodzin zarejestrowało się do programu wsparcia finansowego realizowanego przez Ministerstwo Polityki Społecznej w Ukrainie przy wsparciu UNICEF.

Z kolei w państwach przyjmujących uchodźców UNICEF wspiera krajowe, miejskie i lokalne systemy, które zapewniają podstawowe usługi dla dzieci, szczególnie tych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Działania organizacji obejmują:

  • szkolenia w zakresie zwalczania handlu ludźmi dla funkcjonariuszy straży granicznej;
  • poszerzanie możliwości edukacyjnych i integracyjnych dla dzieci-uchodźców w szkołach;
  • zakup szczepionek i artykułów medycznych;
  • tworzenie miejsc do nauki i zabawy, które zapewniają małym dzieciom poczucie normalności.

W Mołdawii, Rumunii, Polsce, Włoszech, Bułgarii i Słowacji UNICEF wraz z UNHCR uruchomili łącznie 25 tzw. Blue Dots, czyli Ośrodków Wsparcia Dziecka i Rodziny. Blue Dots ulokowane są wzdłuż głównych szlaków tranzytowych i zapewniają podstawowe wsparcie dla przemieszczających się dzieci i rodzin. 

UNICEF zaapelował do społeczności międzynarodowej o 624,2 mln dolarów, aby dostarczyć pomoc humanitarną osobom poszkodowanym w Ukrainie oraz o 324,7 mln dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy w krajach ościennych. Pomóc można przekazując darowiznę przez stronę UNICEF Polska: www.unicef.pl/ukraina.

Źródło: ip

Pt., 3 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska