Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Wołowski wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Wołowski wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Wołowie

Zagadnienie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego ma bardzo szerokie znaczenie. Przede wszystkim jest przestrzenią działania instytucji, organizacji, grup społecznych i jednostek, ścieraniem się różnych interesów grupowych oraz dobrowolną aktywnością opartą na współdziałaniu. Jest to długotrwały proces, na który składają się realizowane działania w zakresie edukacji obywatelskiej, dostępu do informacji obywatelskiej, wsparcia w sytuacjach kryzysowych, aktywności obywateli w sprawach publicznych, zrównoważonego rozwoju lokalnego, stwarzania warunków do aktywności obywateli w sprawach publicznych.

W Powiecie Wołowskim obecnie działają trzy rady: Powiatowa Rada Seniorów w Wołowie, która powstała w październiku 2018 roku, Młodzieżowa Rada Powiatu Wołowskiego, która swoją działalność rozpoczęła w 2020 r. oraz Rada Dialogu Międzypokoleniowego od 2021 r. Warto zaznaczyć, że rada seniorów była pierwszą powiatową radą na Dolnym Śląsku.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Wołowie

Wspieranie aktywności obywatelskiej grup senioralnych i młodzieżowych było wstępem do dalszego rozwijania aktywności obywatelskiej. Projekty, w ramach których powstała Powiatowa Rada Seniorów w Wołowie oraz Młodzieżowa Rada Powiatu Wołowskiego, bez wątpienia ożywiły środowisko senioralne i młodzieżowe w powiecie, zwiększyły ich aktywność społeczną, ilość działań na rzecz integracji i aktywizacji społecznej oraz stworzyły przestrzeń do wymiany doświadczeń. To wszystko było możliwe dzięki szerokiej współpracy i zaangażowaniu osób i organizacji. Dzięki partnerstwu z Fundacją na rzecz Ziemi Wołowskiej powstała rada seniorów, a współpraca ze Stowarzyszeniem Razem dla Rozwoju doprowadziła do powstania rady młodzieżowej. 

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Wołowie

Powiatowa Rada Seniorów może się poszczycić wieloma sukcesami, takimi jak:

  • przygotowanie i wydanie „Informatora Seniora powiatu wołowskiego” - Grant na publikację w wysokości 5000 zł został pozyskany z Dolnośląskich Małych Grantów. Przewodnik zawiera wiele cennych wskazówek, przydatnych w życiu każdego seniora;
  • przeprowadzanie akcji koperta życia - Przy współpracy z samorządami Gminy Brzeg Dolny, Gminy Wińsko, Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego zakupione zostały koperty życia. Akcja skierowana była i jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o osobie z medycznego punku widzenia. Taka koperta może pomóc ratownikom medycznym w udzieleniu pomocy;
  • promocja wolontariatu senioralnego - Wspólnie z Fundacją na rzecz Ziemi Wołowskiej przygotowany został projekt, którego celem było wzmocnienie wolontariuszy 60+. Wiele osób nie ma świadomości, że codzienna pomoc, nawet najdrobniejsza, bezinteresowna jest świadczeniem usług wolontariackich. W ramach zadania odbyły się szkolenia z zakresu wolontariatu, pierwszej pomocy, przede wszystkim pokazano jak być wolontariuszem i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Dzięki staraniom samorządu i Powiatowej Rady Seniorów, Powiat Wołowski pozyskał środki w wysokości 400 tys. zł na Centrum Aktywności Senioralnej. Już w przyszłym roku działalność senioralna będzie kontynuowana w nowej siedzibie.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Wołowie

Z końcem roku zakończyła się także realizacja projektu „Seniorze Włącz się”, realizowanego przez Stowarzyszenie Razem dla Rozwoju. Zadanie finansowane było z programu Aktywni+, w ramach którego młodzież edukowała seniorów w kwestii obsługi komputera i korzystania z Internetu, będącego jednym z elementów współpracy między pokoleniowej.

Młodzieżowa Rada Powiatu Wołowskiego działa od ponad roku, ale także ma na swoim koncie wiele działań godnych uwagi. Warto wymienić między innymi:

  • działania konsultacyjne, rada opiniowała projekt ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady na wszystkich szczeblach samorządu. Złożone poprawki zostały uwzględnione i znalazły się ostatecznie w wersji przepisów przyjętych przez parlament i podpisanych na początku czerwca przez Pana Prezydenta. Rada konsultowała także projekty zmian w prawie oświatowym. Przesłane zostały także uwagi do projektu Dolnośląskiej Strategii Integracji Społecznej;
  • radni brali także udział w projekcie wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej, której celem była wymiana doświadczeń i pomysłów pomiędzy młodymi ludźmi. Rada została do niego zaproszona przez Fundację Merkury i Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego;
  • młodzieżowa rada zainicjowała kilka projektów kulturalnych adresowanych do młodzieży, między innymi „Z książką na każdy dzień” oraz „Sztuka życia” czy „Dzień Młodzieży”.

Obie rady podjęły także działania zmierzające do nawiązania realnej współpracy międzypokoleniowej i wzmocnienia tym samym społeczeństwa obywatelskiego. Owocem współpracy było powołanie Rady Dialogu Międzypokoleniowego. Pozyskano środki finansowe na budowanie dialogu międzypokoleniowego w wysokości 256 tysięcy zł. Wspomniany projekt przyczyni się do zacieśnienia współpracy pomiędzy seniorami a młodzieżą w powiecie wołowskim.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Wołowie

Rada senioralna, jak i młodzieżowa, regularnie organizuje posiedzenia czy to stacjonarne, zdalne, czy też inne wydarzenia. Zawsze mogą liczyć na obecność i wsparcie Starosty Wołowskiego Janusza Dziarskiego oraz Wicestarosty Wołowskiego Jarosława Iskry.

Działania Powiatu Wołowskiego mogą być przykładem dla innych samorządów w kwestii budowania silnego społeczeństwa obywatelskiego, opartego na więziach międzypokoleniowych i szeroko rozumianej współpracy.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 9 Lt. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska