Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja ustawy w sprawie programu „Rodzina 500+”. Co się zmieni?

Nowelizacja ustawy w sprawie programu „Rodzina 500+”. Co się zmieni? fotolia.pl

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy w sprawie programu 500+. Jak zapowiada resort rodziny, najważniejsze założenia programu nie zmienią się. Co wobec tego zakłada nowelizacja?

Do najważniejszych założeń nowelizacji ustawy należą:

  • Przeniesienie obsługi programu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
  • Wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online;
  • Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na konto;
  • W sprawach unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego natychmiastowa wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.

Zmieni się także organ odpowiedzialny za obsługę programu. Do tej pory obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym zajmowały się gminy, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – instytucją właściwą był wojewoda. Zgodnie z nowelizacją ustawy obsługę programu przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kolejna zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online. W okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Planowane jest także utworzenie w tym okresie dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach czy urzędach (np. Poczta, KRUS).

Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Źródło: MRiPS

Czw., 2 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska