Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strategia Demograficzna 2040 - konsultacje projektu na Opolszczyźnie

Strategia Demograficzna 2040 - konsultacje projektu na Opolszczyźnie fotolia.pl

W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu 4 sierpnia 2021 r. odbyły się konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040. O tym, jak wyjść z pułapki niskiej dzietności i zbliżyć się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń, rozmawiali wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Przewodnicząca Rady Rodziny – Dorota Bojemska, Wicewojewoda Opolski Teresa Barańska oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

Na spotkaniu Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, zwróciła uwagę na postępujące niekorzystne zmiany demograficzne w naszym kraju, które maja ogromny wpływ na polskie społeczeństwo. Jak podkreśliła, jedynie wprowadzenie długofalowej polityki prorodzinnej może zahamować spadek populacyjny i korzystnie wpłynąć na wzrost dzietności.

„Tylko wspólne zaangażowanie rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i pełnomocników wojewodów do spraw rodziny może przynieść efekt w postaci odwrócenia negatywnego trendu demograficznego. Na szczeblu samorządowym pragniemy upowszechniać wiedzę i wspierać samorządy w działalności prorodzinnej w obszarach niekojarzonych do tej pory z polityką rodzinną jak np. kształtowanie ładu przestrzennego” – mówiła uczestnicząca w spotkaniu Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny.

Zdaniem wicewojewody Teresy Barańskiej Polska musi się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem, tj. niekorzystnymi trendami demograficznymi.

Wicewojewoda opolski wskazała również na zmniejszającą się liczbę ludności na terenie woj. opolskiego. Liczba ludności województwa opolskiego według stanu na 31 grudnia 2020 r. wyniosła 976,8 tys. osób i w stosunku do 2010 r. zmniejszyła się o 40,5 tys. osób, tj. o 4,1%.

W województwie opolskim już od połowy lat 80-tych (od 1984 r.) obserwuje się tendencję spadkową liczby urodzeń, a w ostatnim dziesięcioleciu liczba urodzeń zmniejszyła się o 13,2%. Niestety obserwowany jest także trend we wzroście współczynnika umieralności wśród mieszkańców Opolszczyzny – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Źródło: MRiPS

Czw., 5 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła