Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wspierać kobiety powracające na rynek pracy

Jak wspierać kobiety powracające na rynek pracy fotolia.pl

Federacja Związków Zawodowych Pracowników Spółdzielczości, Produkcji, Handlu i Usług w Polsce zrzeszonej w OPZZ przeprowadziła badania dotyczące sytuacji kobiet powracających na rynek pracy po dłużej dezaktywacji zawodowe, a na tej podstawie przygotowała stanowisko, z którym można zapoznać się w niniejszym artykule.

Z przeprowadzonego badania wynika, że kobiety powracające na rynek pracy potrzebują wsparcia instytucjonalnego ze strony państwa realizowanego przez instytucję w rynku pracy. Kobiety oczekują głownie pomocy w podnoszeniu swoich kompetencji lub w pozyskiwaniu zupełnie nowych kwalifikacji. Zazwyczaj wynika to z potrzeby przekwalifikowania lub chęcią podjęcia pracy na własny rachunek.

W związku z tym Federacji zaapelowała o: zapewnienie planującym powrócić na rynek pracy kobietom wsparcia instytucjonalnego świadczonego przez np. Urząd Pracy w zakresie spotkań z doradcą zawodowym, dofinansowania lub sfinansowania kursów zawodowych, przeprowadzania kursów kompetencji miękkich, wspierających ponowne odnalezienie się na rynku pracy.

Federacja postuluje także stymulowanie jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych do prowadzenia działań wspierających kobiety powracające na rynek pracy, poprzez dofinansowanych np., ze środków europejskich czy środków pochodzących z budżetu państwa.

Takie działania, zdaniem Federacji, powinny wpłynąć na zwiększenie liczby kobiet decydujących się na powrót do aktywności zawodowej.

Pt., 30 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek