Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obsługą 500 plus zajmą się ZUS zamiast samorządów

Obsługą 500 plus zajmą się ZUS zamiast samorządów fotolia.pl

Spełniły się przepowiednie i czarne sny samorządowców – obsługą i wypłatą świadczeń wychowawczych, popularnie zwanych 500 plus, już wkrótce zajmą się Zakłady Ubezpieczeń Społecznych a nie samorządy.

Ponadto wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego a wypłata świadczenia nastąpi tylko na rachunek bankowy. Proponowane przez resort rodziny i polityki społecznej rozwiązania, bliźniaczo przypominają te, które zostały wprowadzone do obsługi świadczenia „Dobry start”.

Jak wskazano w uzasadnieniu, proponowane rozwiązanie ma na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia, a tym samym bardzo istotną redukcję kosztów jego obsługi. Dodatkowo ogranicza ryzyko zarażenia COVID-19 poprzez eliminację ryzyka przenoszenia Koronawirusa na dokumentach papierowych oraz środkach pieniężnych, jak i eliminację bezpośrednich kontaktów z innymi osobami przy osobistym składaniu wspomnianych wniosków.

Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń - maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze oraz będzie od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 9 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek